Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Urokliwy skalniak od wiosny do jesieni
Przypominający krajobraz wysokogórski ogródek skalny znów jest w modzie. Może całkowicie odmienić charakter naszego zielonego zakątka, zwłaszcza jeśli kamienną kompozycję uzupełnimy urokliwą roślinnością.

Może się składać z zaledwie kilku kamieni i roślin albo tworzyć rozbudowaną infrastrukturę. Skalniak na skarpie, przy tarasie, ogrodzeniu, ścianie altany, oczku wodnym lub jego miniaturowa forma w skrzyni czy donicy. Wystarczy odrobina wyobraźni, chęci i czasu, by z kamieni (tj. otoczaki i piaskowce), odłamków skał wapiennych i piaskowych, starych konarów i pni drzew stworzyć efektowny element aranżacji każdego ogrodu.

 

Właściwy dobór roślin...

... na skalniak zapewni jego efektowny wygląd przez cały rok. Imitujący naturalnie poszarpane górskie pasmo nie jest rabatą jednolitą, więc możemy pozwolić sobie na większą różnorodność. Inne gatunki sprawdzą się w cienistych fragmentach, a inne na nasłonecznionych. Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by były to rośliny wieloletnie, które podczas rozwoju tworzą kolonie i pięknie obrastają skały – o pokroju płożącym, silnie rozrastające się rozłogami czy gatunki o skórzastych liściach, odpornych na suszę i słońce. Warto sięgnąć po wrzosowate, zimozielone oraz te o pięknym kwitnieniu.

 

Polecane gatunki

Typowymi roślinami stosowanymi w dobrze nasłonecznionych ogródkach skalnych są rojnik, rozchodnik, skalnica gronkowa czy ubiorek wiecznie zielony. Na skalniak w cieniu lepiej nadają się m.in.: przylaszczki, miodunki, dąbrówka rozłogowa czy turzyca ptasie łapki.

Wśród roślin kwitnących warto zwrócić uwagę m.in. na: kozłówkę długoszyjkową, lepnicę Szafta, dzwonek dalmatyński, cymbalarię bluszczykowatą, bodziszka himalajskiego,  nachyłek różowy czy smagliczkę górską.

 

Krzewy i iglaki stworzą wyraziste tło dla całej kompozycji – w ogródkach skalnych często wykorzystuje się odmiany karłowe, m.in. jałowce, kosodrzewiny, szczepione na pniu świerki, sosny, cyprysiki czy tuje.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium