Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Jak stosować skorupki jajek w ogrodzie?
Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że skorupki jajek to doskonały naturalny nawóz do zasilania gleby. Ale w ogrodzie czy na działce można wykorzystać je również w inny sposób.

Skorupki jaj kurzych są bogatym źródłem pierwiastków, w tym wapnia (zawierają go niemal 80 proc.), cynku, fluoru, siarki czy krzemu. To czyni je idealnym surowcem na naturalny nawóz, ale uwaga – nie dla wszystkich roślin! Skorupki powinniśmy wykorzystać wyłącznie do zasilania roślin preferujących podłoża o odczynie zbliżonym do zasadowego lub lubiących dodatek wapnia w glebie. Z warzyw to głównie ogórki, pomidory, cukinie, kapusta, fasola, jarmuż czy szczypiorek, z roślin ozdobnych ogrodowych m.in. lawenda, oleander pospolity, piwonie, liliowce, tulipany, dereń, czarny bez, zaś z doniczkowych: sansewieria, kliwia, grubosz, oleandry, bugenwille. Unikajmy natomiast stosowania tego typu nawozu do roślin kwasolubnych, takich jak: borówka amerykańska, wrzosy, różaneczniki, azalie, paprocie czy storczyki.


Jak nawozić?

Pokruszone skorupki można rozsypać na powierzchni ziemi lub zakopać. Powoli będą się rozkładać i wzbogacać glebę. Sprawdzą się też jako nawóz płynny po dokładnym rozkruszeniu (np. w moździerzu), zalaniu gorącą wodą i odczekaniu kilku dni. Ich właściwości obniżające pH podłoża można wykorzystać, dodając skorupki do pryzmy kompostowej.


A inne zastosowania?

Skorupki jaj mogą się nam też przydać do odstraszania ślimaków w ogrodzie. Pokruszone (ale niezbyt drobno!) i rozsypane obficie wokół ogrodowych okazów (a zwłaszcza warzyw liściastych) będą efektywną barierą przeciw tym żarłocznym stworzeniom.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium