Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Przydomowy jagodnik – to nie takie trudne!
Porzeczki, maliny, agrest, truskawki – smakiem i zawartością witamin wcale nie ustępują innym owocom! Najlepsze są w pełni lata, zrywane prosto z krzaczka i świetnie nadają się na przetwory. A jakby tego było mało, z ich uprawą poradzi sobie każdy, nawet początkujący ogrodnik.
Photo by Cecilia Par on Unsplash
Photo by Cecilia Par on Unsplash

W przydomowym jagodniku warto posadzić różne rośliny jagodowe, a ich wybór najlepiej uzależnić od upodobań domowników. Pamiętajmy, że owocują najczęściej już w drugim roku po posadzeniu i mając kilka różnorodnych gatunków, będziemy mogli dostarczać rodzinie smakowitych owoców przez całe lato! Sprawdzą się zarówno typowe, mniejsze rośliny (poziomki, truskawki czy nieco bardziej wymagająca borówka amerykańska), ale też większe krzewy owocowe (agrest, porzeczki, maliny) i ich formy pienne, które są polecane, kiedy miejsca do dyspozycji mamy niewiele.  Jeśli ogrodnictwem zajmujemy się tylko z doskoku, zawsze warto pytać o odmiany łatwe w prowadzeniu.  W szkółkach możemy kupić odmiany do tzw. uprawy amatorskiej, które charakteryzują się wysoką odpornością na choroby i szkodniki oraz często i obficie rodzą owoce.

 

Jak sadzić?

Doświadczeni ogrodnicy polecają jagodnik rzędowy, w którym rośliny posadzone są w podłużnych szpalerach. Mają wówczas zapewniony optymalny dostęp światła, a my cieszymy się wygodną pielęgnacją i zbiorem owoców. Nasadzenia wykonujemy jesienią, do dołków o średnicy 40 – 50 cm i głębokości przynajmniej 30 – 40 cm. Gleba powinna być głęboko przekopana i odchwaszczona, a jeśli sadzimy borówkę – zakwaszona, np. poprzez wymieszanie jej z kwaśnym torfem.

 

Stanowisko i gleba

Miejsce pod uprawę roślin jagodowych nie musi być specjalnie oddzielone od reszty działki, ale dobrze, by było tam słonecznie i zacisznie. W takich warunkach mamy szansę na obfite owocowanie, mniejsze ryzyko przemarzania i wystąpienia chorób grzybowych. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, o lekko kwaśnym pH. Dobrze, by zawierała sporo materii organicznej, którą można dostarczyć w postaci obornika lub kompostu. Pamiętajmy, że prawie wszystkie jagodowe, z wyjątkiem borówki amerykańskiej, nie mają dużych wymagań i pięknie rosną, o ile zapewnimy im odpowiednią ilość wody i regularne nawożenie. W tym celu można używać uniwersalnych mieszanek mineralnych i stosować je według zaleceń producenta.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium