Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Wypłosz kleszcze z ogrodu
Inwazja kleszczy już się rozpoczęła. Eksperci alarmują, by chronić się przed nimi podczas spacerów w parkach czy lasach. Pamiętajmy, że równie często możemy się na nie natknąć w przydomowych ogródkach i na działkach. Jak się ich stamtąd pozbyć naturalnymi sposobami?
W walce z kleszczami możemy posłużyć się wieloma rozwiązaniami. W ogrodzie możemy posadzić wiele roślin, których naturalny zapach odstrasza te niebezpieczne pajęczaki.
W walce z kleszczami możemy posłużyć się wieloma rozwiązaniami. W ogrodzie możemy posadzić wiele roślin, których naturalny zapach odstrasza te niebezpieczne pajęczaki.

Porządek musi być

Kleszcze lubią wilgoć i obszary zacienione. Brzegi oczek wodnych, rabaty z gęsto rosnącymi paprociami czy przerośnięty trawnik stwarzają im dogodne warunki do przetrwania. Starajmy się ograniczyć takie miejsca na terenie ogrodu – zlikwidujmy niepotrzebne pryzmy liści i ściółki, regularnie usuwajmy chwasty, trawę przycinajmy możliwie często i nisko. Nie zapominajmy o prześwietlającym cięciu drzew i krzewów. Prace porządkowe najlepiej wykonywać w ubraniu z długimi rękawami i nogawkami, w wysokim obuwiu, z nakryciem głowy. Odkryte części ciała warto spryskać dostępnymi na rynku preparatami odstraszającymi kleszcze.

Kocimiętka będzie ozdobą twojego ogrodu. Odstraszy kleszcze i komary.
Kocimiętka będzie ozdobą twojego ogrodu. Odstraszy kleszcze i komary.

Tych roślin nie lubią

Kleszcze są ślepe i głuche, mają za to doskonały węch i to nim się kierują, szukając żywiciela. By utrudnić im to zadanie, warto posadzić w ogrodzie intensywnie pachnące rośliny. To przede wszystkim uwielbiana przez koty kocimiętka Faassena czy charakteryzujący się silnym, korzennym zapachem wrotycz pospolity. Zawierają substancje aktywnie czynne, które odstraszają również komary i mszyce. W pobliżu oczek wodnych sprawdzi się tatarak. Skutecznesą również:  jaskry, piołun bylica, czosnek niedźwiedzi, lawenda, czeremcha, geranium, clematis, chrzan pospolity, złocień dalmatyński, surmia. W ogrodzie warto mieć również zioła odstraszające kleszcze, które można wykorzystać także w kuchni. Należą do nich: tymianek, bazylia, oregano, rozmaryn oraz melisa.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Radical News 94.40.75.201 07.06.2020

Bardzo fajny i pożyteczny kleszcz !!! Ale na nieszczęście jeszcze chyba nie u nas ?!?


TEN KLESZCZ POWODUJE ALERGIĘ NA...MIĘSO! ATAKUJE W USA - ZDROWIE.RADIOZET.PL


Znacznie przyspieszyłby pozytywne i pożądane zmiany na lepsze jutro !!!


YOUTUBE.COM - KONIEC Z MIĘSEM

user
Radical News 94.40.75.201 00:29:03 07-06-2020
APETYT NA SAMOZAGŁADĘ: JAK ZJADANIE ZWIERZĄT ZABIJA NASZA PLANETĘ? - WWF.PL
YOUTUBE.COM - POŻERANIE ZIEMI
YOUTUBE,COM - DEZYNFEKCJA - SAMOZAGŁADA
user
marcin06 89.74.70.145 18.06.2020

W tym roku jest ich wysyp... 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium