Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Warzywnik na balkonie? To proste!
Na balkonie lub tarasie można z powodzeniem uprawiać nie tylko kwiaty, ale też warzywa. Wbrew pozorom taka balkonowa grządka nie wymaga ani wielkiej powierzchni, ani specjalnych warunków. Wystarczy, jeśli balkon jest w miarę nasłoneczniony, a o rośliny będziemy regularnie dbać. Sadzimy je w doniczkach i skrzynkach. Jakie gatunki najlepiej sprawdzą się w uprawie pojemnikowej?
Warzywa na balkonie powinniśmy sadzić w drugiej połowie maja, kiedy zniknie już ryzyko przymrozków. Oczywiście jeśli nasz balkon wychodzi na ruchliwą ulicę, z uprawy warzyw lepiej zrezygnować.
Warzywa na balkonie powinniśmy sadzić w drugiej połowie maja, kiedy zniknie już ryzyko przymrozków. Oczywiście jeśli nasz balkon wychodzi na ruchliwą ulicę, z uprawy warzyw lepiej zrezygnować.

Nawet na niewielkim balkonie w bloku znajdzie się miejsce na postawienie kilku doniczek z naszymi ulubionymi warzywami. Warto wybrać rośliny o krótkim okresie wegetacji, takie jak: cebula i szczypiorek, ogórek, pomidor, fasola pnąca, sałata, rzodkiewka, naciowe – pietruszka i seler.  Raczej nie nastawiajmy się na uprawę wymagających sporo miejsca warzyw kapustnych i dyniowatych (poza ogórkiem) ani głęboko wrastających w grunt korzeniowych i rzepowatych. Zamiast nich postawmy na aromatyczne zioła – zarówno te jednoroczne (bazylię  czy majeranek), jak i wieloletnie (macierzankę, tymianek, szałwię lekarską, różne odmiany mięty, lebiodkę czy melisę). Będą zdobić balkon przez cały sezon, a nawet zimą, jeśli posadzimy gatunki zimozielone (np. lawenda).

Polecane odmiany

Do uprawy pojemnikowej szczególnie dobrze nadają się odmiany karłowe i tzw. miniaturki, wśród których prym wiodą pomidory koktajlowe. To m.in. odmiana Awizo F2 o czerwonych, cylindrycznych owocach, odporna na chłód i suszę, Balkoni Red, niezwykle dekoracyjna, o dość dużych, czerwonych owocach zebranych w luźne grona czy wczesna i obficie owocująca Etna F1. 

Równie dekoracyjna jest papryka. Sprawdzi się jednak tylko na dobrze nasłonecznionych balkonach.

Warto postawić na odmiany o słabszej sile wzrostu lub samokończące; polecane na balkon są m.in.: chilli Serrano, Cayenne Yellow, Jalapeno, Koral, Dzwonek, Sweet Baby, Hajduczek, Oda.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium