Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 154/2020, Wtorek 2 czerwca 2020 r., Erazma i Marianny
Opublikowano
Jeżówka purpurowa w twoim ogrodzie
Pięknie kwitnie, zwabia do ogrodu motyle i pszczoły, a na dodatek uchodzi za roślinę, która w naturalny sposób wspiera odporność organizmu. Jeżówka purpurowa jest łatwa w uprawie, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie czy na działce.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta do 1 m wysokości, tworząc wzniesione kępy. Z solidnej łodygi wyrastają ciemnozielone liście o jajowato-lancetowatym kształcie. Wieńczy ją purpurowy kwiat o charakterystycznym kolczastym środku przypominającym jeża. Stąd nazwa rośliny:  “echinos” – po grecku “jeż”. To roślina miododajna, która kwitnie od lipca do października. Pięknie wygląda w sąsiedztwie astrów i traw, nadaje się do tworzenia barwnych, mieszanych rabat, a po ścięciu – do suchych bukietów.


Uprawa i wymagania

Do uprawy jeżówki najlepsze są piaszczysto-gliniaste lub gliniaste gleby, średnio zasobne i lekko wilgotne. Stanowisko powinno być słoneczne, ale roślina dobrze znosi też zacienienie.

Trzeba ją regularnie podlewać, choć nie straszne jej okresowe przesuszenie. Nie wymaga nawożenia. Wysokie egzemplarze warto podwiązywać, aby się nie pokładały.

Choć jeżówki należą do tzw. Samosiejek, warto je przesadzać na inne miejsce raz na 2 – 3 lata, bo mają tendencje do zanikania. Najlepszą porą na wysiew jest przełom kwietnia i maja. Roślina jest odporna na mróz i choroby, ale stanowi przysmak ślimaków i przed nimi trzeba ją chronić.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Barbara 83.28.226.246 29.03.2020

Cudowne kwiaty ozdobą każdego ogrodu 

user
Barbara 83.28.226.246 29.03.2020

Cudowne kwiaty ozdobą każdego ogrodu

nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium