Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 150/2020, Piątek 29 maja 2020 r., Teodozji i Magdaleny
Opublikowano
Marcowe cięcie
Sezon na przycinanie drzew i krzewów właśnie się zaczyna. Odpowiednią porą na zabiegi są dni bez deszczu, z temperaturą powyżej zera. Nie zwlekajmy jednak, aż pojawią się liście. Zbyt późne przycinanie osłabia roślinę, co spowalnia jej rozwój, nie zagęści się też ona dostatecznie.

Prace zaczynamy od cięć sanitarnych i prześwietlających. Usuwamy pędy przemarznięte, uszkodzone, słabe i chore. Martwe wycinamy aż do zdrowej tkanki. W przypadku drzew owocowych nie oszczędzamy pędów nadmiernie zagęszczonych, krzyżujących się i wzajemnie ocieniających – tniemy tak, by światło słoneczne w miarę równomiernie docierało do wnętrza korony. Sprzyja to dobremu wykształcaniu się i dojrzewaniu owoców, a także przeciwdziała rozwojowi chorób grzybowych. Do cięcia pędów cienkich, których średnica nie przekracza 1,5 cm, wystarczy naostrzony sekator, do grubszych przydadzą się nożyce elektryczne lub piła. Narzędzia powinny być czyste i naostrzone. Przechodząc od rośliny do rośliny, warto je dezynfekować, przecierając spirytusem lub denaturatem. W ten sposób unikniemy przenoszenia zakażeń.


Co tniemy, a czego nie

Na początku wiosny przycinamy jabłonie, grusze, pigwę wielkoowocową, maliny powtarzające, agrest, porzeczki, borówkę amerykańską, aronię, morelę, brzoskwinię. Wszystkie krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych, m.in. buduleję, ketmię, lawendę, róże rabatowe i wielkokwiatowe, tawuły japońskie i powojniki; krzewy, które zdążyły przekwitnąć i nadal nie mają liści, np. oczary, derenie jadalne, leszczynowce, gatunki o ozdobnych pędach, jak dereń biały czy wierzba purpurowa. Nie przycinamy pigwowca, czereśni, wiśni, tradycyjnych odmian malin oraz krzewów, które kwitną na pędach zeszłorocznych, m.in. hortensji ogrodowej, forsycji, kaliny, złotolina czy żarnowca. Te krzewy przycinamy dopiero po kwitnieniu, skracając gałązki o połowę ich długości lub więcej, jeśli tego wymagają. Warto wystrzegać się również przycinania brzóz i winorośli.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium