Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Ogniste akcenty do mieszkania i ogrodu
Wyraziste, czasem wręcz krzykliwe. Rośliny o czerwonych kwiatach jak żadne inne zwracają naszą uwagę. Są symbolem gorących uczuć i gdzie się tylko pojawiają, tam wprowadzają mnóstwo pozytywnej energii. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, na balkonie albo na parapecie.

Energetyczna, elegancka, rustykalna albo ekstrawagancka i krzykliwa – w zależności od odcienia i sąsiedztwa czerwień na kwiatowych rabatach przybiera różne oblicza.

 

W ogrodzie

Wyrazista czerwień szczególnie mocno kontrastuje z otaczającą ją zielenią, dlatego kwiaty w tym kolorze są doskonale widoczne z daleka. Można je uprawiać w dużych, wielogatunkowych kępach albo jako pojedyncze, dumne okazy. Do wyboru mamy m.in. niekłopotliwe, jednoroczne szałwie, cynie, celozje, begonie, niecierpki, petunie, pelargonie, rączniki lub wieloletnie maki, firletki, peonie, goździki, kukliki, rdestnice, liliowce, róże. Trafionym wyborem będą też niezimujące w gruncie kanny, dalie, montbrecje. Nie zapominajmy o werbenie, świerzbieńcu, ostrogowcu, łubinie, kniphofii, malwie czy jeżówce pururowej.

 

Na parapecie

Czerwień we wnętrzach ma równie dużo zwolenników, co przeciwników. To ciepła, energetyczna barwa, która pobudza i skłania do działania, jednak w nadmiarze może przytłaczać i rozpraszać. Dlatego wybierając ogniste akcenty roślinne do dekoracji naszych mieszkań i domów, zachowajmy umiar. Nawet jeden kwitnący na czerwono kwiat doniczkowy ożywi wnętrze i będzie przykuwającym uwagę akcentem. A ich wybór jest ogromny! Na czerwono kwitną popularne: amarylisy, fiołki alpejskie, róże czy begonie. Obsypane czerwonym kwieciem są też: kamelie, syningie, azalie czy róże chińskie. Odrobinę egzotyki wniosą zapewnią: friza, guzmania, tilancja, ardizja czy pokrzywiec. Nie zapominajmy o popularnych zimową porą poinsecjach, kalanchoe czy cyklamenach.

Z czym łączyć?

Intensywna czerwień może łatwo zdominować inne barwy na rabacie czy parapecie. Dobrze komponuje się z kolorami chłodnymi lub neutralnymi: błękitem, delikatnym fioletem oraz bielą. Bezpiecznie, ale z umiarem, można też postawić na zestawienie czerwieni i żółci.
7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
kasan 91.246.67.232 17.03.2020

Świetny artykuł. Do lepszej pracy w ogrodzie polecam sklep; https://domek-ogrodnika.pl  i nie trzeba wychodzić z domu :)

user
fbdgngfn 46.53.244.184 21.03.2020
user
ZiziKam 77.65.112.90 23.03.2020

A planował ktoś z was ostatnio rozkład oświetlenia w ogrodzie? Myślałam o podświetleniu moich azalii lampami w kształcie kuli albo mniejszej reflektorem wbijanym w ziemię. Waszym zdaniem, która opcja będzie korzystniejsza?  Podrzucam wybrane przeze mnie lampy https://www.mirjan24.pl/1769-oswietlenie 

user
asad 103.111.225.241 31.03.2020

I really enjoyed reading your well-written articles. A lot of effort and time on your blog. Extremely useful info specially the last part   I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thanks for the post.

 

traffic exchange

user
royaltoto 103.111.225.35 04.04.2020

Your post is very great. I read this post this is very helpful. I recently found much useful information in your website especially this blog page. Thank you so much for this wonderful Post.

royaltoto

user
peterjohnee 14.163.26.71 11.04.2020

<a href="https://cookieclicker.io/"> cookie clicker </a> Your life is truly meaningful and fulfilling only when you know to keep and nurture your dreams, to acknowledge and believe in promises. 

user
Amelia 79.184.242.166 27.04.2020

Czerwone to takie klasyczne... Ja tam mieszam kolory, zwłaszcza pelargonii (z reszta nie tylko kolory, gatunki też). Wiosnę wynoszę je na balkon czy przesadzam do ogrodu czasami, a na chłodniejszą część roku zabieram do domu. :)

nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium