Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Ciepło, cicho i słonecznie. Czy warto zainwestować w tunel foliowy?
Przydomowe tunele foliowe, potocznie nazywane foliakami, to ciekawa i tańsza alternatywa dla szklarni. Podobnie jak droższe konstrukcje szklane chronią uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają specyficzny mikroklimat. Pozwalają przyspieszyć i zwiększyć plonowanie warzyw.

Tunel foliowy to lekka i mobilna konstrukcja, wsparta na metalowym lub plastikowym stelażu i pokryta specjalną folią. Gotowy do samodzielnego montażu kupimy w sklepach ogrodniczych, marketach budowlanych lub za pośrednictwem internetu. Jeśli nie brakuje nam czasu, wyobraźni i chęci, możemy samodzielnie zaprojektować własny, do jego budowy wykorzystując np. dostępne pod ręką surowce wtórne. Będzie też ekologicznie! Konstrukcję najlepiej ustawić w miejscu słonecznym, ale zacisznym, wolnym od silnych wiatrów. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie tunelu w pobliżu budynków, altan, garaży, żywopłotów, wyższych krzewów. Ważne, aby mimo takiego ulokowania nie był ocieniony.

 

Jakie ma zalety?

W zależności od panujących warunków z tunelu możemy korzystać od lutego aż do listopada, co wydłuża okres wegetacji nawet o kilkadziesiąt dni w roku. Foliowe ściany zapewniają roślinom stabilne warunki wzrostu i chronią je przed wiatrem, chłodem, przymrozkami, opadami deszczu, szkodnikami, a kiedy doskwiera palące słońce – przed poparzeniami. Właściwie zabezpieczony i umocowany w podłożu foliak posłuży nam długo. Poza wymianą folii co kilka sezonów nie generuje dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, że im grubsza i wytrzymalsza folia, tym rzadziej musimy ją wymieniać. Niekiedy wystarczy nawet raz na 10 lat.

 

Gratka dla miłośników nowalijek

Wysiewy do gruntu możemy zacząć już pod koniec lutego lub na początku marca. Pierwsze tygodnie po ustąpieniu mrozów warto wykorzystać na uprawę rzodkiewki, kalarepy oraz sałaty. Potem listę gatunków rosnących pod folią można rozszerzyć m.in. o pomidory paprykę, ogórki, pietruszkę, groch, kalafior, szpinak, cebulę, koper, fasolkę szparagową, dynię czy marchew – praktycznie wszystkie uprawy ciepłolubne. Tunel sprawdzi się również w przypadku kwiatów. Pod folią można uzyskać wcześniejsze sadzonki ozdobnych roślin jednorocznych, takich jak żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca czy kocanki ogrodowe. Warto umieścić w tunelu również sadzonki mniej wytrzymałe i narażone na uszkodzenia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium