Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Rokitnik zwyczajny w twoim ogrodzie
Można go wykorzystywać do tworzenia luźnych, nieformowanych żywopłotów, zagospodarowywania nieużytków lub terenów zanieczyszczonych, a jego owoce to prawdziwa skarbnica zdrowia. Jak uprawiać i pielęgnować rokitnik w ogrodzie?

Rokitnik zwyczajny (łac. Hippophaë rhamnoides) jest wieloletnim krzewem z rodziny oliwkowatych. Wyglądem przypomina krzaczaste gatunki wierzb – silnie rozgałęziony dorasta do 4 – 6 metrów wysokości, ale rośnie wolno. Znaczne rozmiary osiąga dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. W pierwszych 5 – 10 latach od posadzenia zwykle nie przekracza 1 m.

Młode pędy są zakończone ostrymi cierniami. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu, jeszcze przed lancetowatymi srebrno-zielonymi liśćmi, a owoce od sierpnia do października. Dekoracyjne, drobne pomarańczowe kuleczki wręcz oblepiają gałązki, na których utrzymują się przez całą zimę. To roślina dwupienna – owocują wyłącznie okazy żeńskie, aby mogły zawiązać owoce, w pobliżu musi się znajdować rokitnik męski.

 

Gdzie sadzić?

Rokitniki lubią rosnąć zarówno wzdłuż dróg, płotów, jak i na otwartych przestrzeniach. Nadają się m.in. na żywopłoty, a dzięki licznym odrostom korzeniowym – do umacniania skarp. Tak jak fasola wiążą azot z powietrza, dlatego mogą rosnąć na glebach niskiej jakości, piaszczystych i nieurodzajnych. Krzewy są odporne na cięcie, mróz, suszę, upały, silne wiatry, zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby. Potrzebują za to sporo światła – rosnąc w cieniu, plonują słabo albo wcale.

Sadzonki rokitnika wysadzamy do gruntu wczesną jesienią, zachowując pomiędzy nimi 1 – 2-metrowy odstęp. Młode krzewy w pierwszych latach uprawy warto podlewać (jeśli jest sucho).

 

Rokitnik w Polsce

Naturalne stanowiska rokitnika znajdują się tylko nad wybrzeżem Bałtyku po ujście Wisły na wschodzie. Zdziczałe formy rosną również w Pieninach i w rejonach upraw, zwykle w obrębie obszarów zurbanizowanych. Od 1983 roku roślina jest objęta w Polsce ochroną gatunkową. Wcześniej ścisłą, a od 2014 – częściową.

 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Przemek 91.240.223.13 13.02.2020

Gdzie mozna kupic sadzonki tego krzewu ktos cos 

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium