Życie Podkarpackie nr 26/2020 Życie Podkarpackie nr 26/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 187/2020, Niedziela 5 lipca 2020 r., Karoliny i Antoniego
Opublikowano
Boczniaki z własnej uprawy
By bez przeszkód cieszyć się smakiem świeżych boczniaków, warto wyhodować je samodzielnie. To bardzo proste! Grzyby rosną szybko i nie sprawiają większych problemów.

Grzybnię boczniaka do amatorskiej uprawy bez problemu kupimy w większości centrów ogrodniczych lub w sprzedaży internetowej. Najpopularniejsze są zaszczepione grzybnią baloty słomiane. Ich cena jest zróżnicowana, zależnie od wagi i przewidywanego plonu  kosztują kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

 

Do całorocznej uprawy boczniaka można wykorzystać pomieszczenia chłodne, wilgotne i zacienione, tj. altany, piwnice, garaże, ziemianki itp. Od wiosny do jesieni możliwa jest uprawa na wolnym powietrzu. Jeśli zadbamy o optymalne warunki, pierwsze zbiory uzyskamy po ok. 1 – 3 tygodniach. Boczniak owocuje przez okres 2 – 3 miesięcy; rzuty występują co 2 – 3 tygodnie, najbardziej obfity jest pierwszy.

 

Co zrobić, aby balot plonował?

Przerośnięty grzybnią słomiany balot chronimy przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych i wiatru. Nie zdejmujemy folii! Ustawiamy w pomieszczeniu o temperaturze 8 – 25°C (optymalna to 10 – 16°C) i dbamy o wysoką wilgotność powietrza (najlepiej ok. 90 proc.). Przez 8 godzin w ciągu doby zapewniamy dostęp światła (naturalnego lub sztucznego).

W przypadku uprawy na zewnątrz balot ustawiamy bezpośrednio na ziemi, w miejscu zacienionym i osłoniętym przed silnym deszczem oraz wysuszającym wiatrem (najlepiej w dużym zagęszczeniu drzew i krzewów na północnej wystawie). Aby zapewnić optymalną wilgotność, balot możemy zadołować i osłonić (np. styropianem i folią).

 

Zbiory

Grzyby zbieramy, gdy większość w kępie ma lekko podwinięty brzeg kapelusza (owocniki są jędrne i mają delikatny miąższ). Zrywamy całe kępy, które wraz z trzonami przechowujemy w lodówce. Po zbiorze każdego rzutu dobrze jest zwiększyć wilgotność podłoża.

nr 26/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium