Życie Podkarpackie nr 14/2020 Życie Podkarpackie nr 14/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 98/2020, Wtorek 7 kwietnia 2020 r., Donata i Rufina
Opublikowano
Trochę słońca w środku zimy, czyli jaśmin nagokwiatowy
Bez względu na to, ile spadnie śniegu i jak mocno chwyci mróz, jaśmin nagokwiatowy i tak zakwitnie w środku zimy!

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) to szybko rosnący krzew liściasty o rozłożystym, luźnym, przewisającym pokroju. Dorasta do 2 – 3 m wysokości (zazwyczaj osiąga 1,5 m). Jego długie, cienkie, zwisające pędy można dowolnie formować. Umocowany wspina się po kratkach, murach i pergolach. Odpowiednio prowadzony może zwisać kaskadowo, tworzyć malownicze girlandy albo płożyć się jak pnącze (pozbawione podpór pędy szybko się ukorzeniają). Posłuży nam jako żywopłot lub roślina okrywowa.

 


Na bakier z kalendarzem


Jasnożółte, drobne kwiaty w kształcie gwiazdek pojawiają się czasem już pod koniec listopada. Wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Można podziwiać je przez całą zimę aż do kwietnia, choć z przerwami na silne mrozy (pąki jaśminu przemarzają dopiero poniżej –19 st. C, a same kwiaty wytrzymują nawet –5 st. C). Ciemnozielone, potrójne, lśniące listki pojawiają się dopiero po kwitnieniu. W tym czasie warto przyciąć pędy do połowy długości, dzięki czemu roślina lepiej się będzie krzewić, a kwitnienie będzie obfitsze.

 


Nie kaprysi


Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, zacisznych i osłoniętych od wiatru. Lubi ziemię żyzną i przepuszczalną, lekko gliniastą. Na podmokłej zmarnieje – szybko dopada go grzyb i zgnilizna korzeniowa. Choć najlepiej rośnie w ciepłych rejonach kraju, w chłodniejszych można sadzić roślinę do pojemników. Tarasom, balkonom, werandom doda zimą nieco słonecznego blasku. Pędy z pąkami kwiatowymi można ścinać i przenosić do mieszkania, gdzie szybko rozkwitają, przypominając forsycję.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 14/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium