Życie Podkarpackie nr 2/2020	Życie Podkarpackie nr 2/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 22/2020, Środa 22 stycznia 2020 r., Anastazego
Opublikowano
Jakie rośliny na cmentarz? Całoroczna dekoracja nie tylko od święta
Kupić kwiaty na cmentarz, które postoją parę dni, to nie problem. Ale jak dobrać do nasadzeń rośliny trwałe, wieloletnie? Aranżując zieleń wokół grobów bliskich, warto postawić na rozwiązania proste, ale efektowne.

Popularnym i uniwersalnym pomysłem jest kompozycja z zimozielonych krzewów lub bylin z gatunkami sezonowymi: kwitnącymi wiosną (np. bratki, prymulki, stokrotki, bodziszki, zawilce, floksy, ciemierniki, pierwiosnki), latem (np. lilie, mieczyki, nachyłki, gerbery) i jesienią (np. astry, dalie, chryzantemy). Do nasadzeń przy grobach polecane są zwłaszcza bukszpan wiecznie zielony i barwinek pospolity, które, zdobiąc przestrzeń wokół grobu zielenią, przez cały rok stanowią jednocześnie symbol nieśmiertelności duszy zmarłej osoby. Obydwie rośliny nadają się również do zielonych obwódek i szpalerów wzdłuż nagrobka, podobnie jak miniaturowe formy krzewów iglastych. To wbrew pozorom nie tylko tuje, ale też jałowce, cisy, kosodrzewina, miniaturowe odmiany świerka. Kompozycje dekoracyjne przez cały rok uzyskamy, wybierając odmiany o różnych odcieniach liści oraz igieł. Trwałą, wierną pamięć o zmarłych może symbolizować również bluszcz pospolity, który swymi pędami pięknie okala nagrobki, wspina się po drzewach, oplata malowniczo inne rośliny lub rzeźby. Nastrój zadumy i nostalgię podkreślą również karłowe drzewka o pokroju płaczącym, jak np. szczepiona na pniu wierzba płacząca Iwa.


Kilka praktycznych porad


• Jeśli chcemy, by bez względu na porę roku rośliny stanowiły miłą dla oka kompozycję, wybrane gatunki powinny być dostosowane do panujących warunków, m.in. rodzaju i wilgotności gleby czy ilości docierającego w ciągu dnia światła.

• Zrezygnujmy z roślin, które swym szybkim wzrostem mogłyby zagrażać konstrukcjom nagrobków – wybierzmy te, których system korzeniowy jest stosunkowo płytki i mało rozległy.

• Uszanujmy sąsiednią przestrzeń zmarłego – zamiast ekspansywnych, wysokich okazów bezpieczniejszym wyborem będą rośliny niewielkich rozmiarów, o niezbyt rozłożystej koronie, kobiercowe lub karłowe.

• Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy rzadko odwiedzamy groby, wybrane rośliny muszą być odporne na suszę, raczej łatwe w uprawie i niewymagające częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

nr 2/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium