Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 151/2020, Sobota 30 maja 2020 r., Feliksa i Ferdynanda
Opublikowano
Co w trawie... świeci, czyli jak oświetlić ogród
Oświetlenie ogrodowe to doskonały sposób, aby nasz ogród zachęcał do przebywania w nim również po zmroku. Może pełnić funkcję praktyczną i dekoracyjną. Z jednej strony stworzy niepowtarzalny klimat i przepiękny wieczorowy pejzaż malowany światłem, a z drugiej pomoże rozświetlić mrok i umożliwi swobodne i komfortowe przebywanie na zewnątrz po zachodzie słońca.

Wyeksponuj to!

Odpowiednio rozmieszczone lampy, kinkiety czy latarenki pozwolą nam stworzyć piękne kompozycje, wyeksponować dekoracyjne okazy roślin albo zaakcentować poszczególne części ogrodu i optycznie go powiększyć. Szerokie możliwości aranżacyjne dają lampy stojące – wysokie lub niskie w formie transparentnych, mlecznych lub szronionych kul pomogą zaznaczyć ścieżki i elementy architektury ogrodowej. Z kolei wpuszczane w podłoże oprawy najazdowe mogą posłużyć do wyeksponowania rabaty, podświetlenia konkretnych roślin, krzewów czy drzew. Nadają się również do umieszczenia wśród kostek tworzących chodnik czy podjazd do garażu. Reflektory halogenowe lub lampy led dają intensywne światło i służą do skierowania światła w konkretnym, wybranym przez nas kierunku. Możesz je wykorzystać do podświetlenia koron wysokich drzew lub podkreślenia wybranych fragmentów posesji.


Lubisz baśniowe klimaty?

Klimatyczny, okryty łagodną poświatą ogród uzyskamy, montując oświetlenie emitujące światło o niewielkim natężeniu. Światło nie powinno przytłaczać i oślepiać, bo jego rolą jest też budowanie odpowiedniego nastroju.  Ciekawą opcją są girlandy świetlne. Odgrywają rolę przede wszystkim dekoracyjną, ale na niewielkich powierzchniach pomogą stworzyć stylowy i klimatyczny kącik, np. do wieczornych spotkań ze znajomymi.

Zanim zabierzemy się do planowania, warto ustalić, czego oczekujemy i jaki styl nam odpowiada. Oświetlenie led, solarne czy tradycyjne wiąże się z innymi rozwiązaniami, dostosowanymi do konkretnych form. Na przykład niektóre rodzaje oświetlenia zewnętrznego wymagają umieszczenia sieci kabli tuż pod powierzchnią ziemi, a to z kolei wiąże się z przekopaniem ogrodu. Pamiętajmy, aby modny design szedł w parze z funkcjonalnością. Używajmy wyłącznie oświetlenia przeznaczonego do użytku zewnętrznego, o wysokim stopniu ochrony IP (nie mniejszej niż IP 44, najlepiej IP 65), który klasyfikuje oprawy pod względem odporności na działanie czynników zewnętrznych.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium