Życie Podkarpackie nr 27/2020 Życie Podkarpackie nr 27/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 193/2020, Sobota 11 lipca 2020 r., Olgi i Pelagii
Opublikowano
Jakie cebule sadzimy, a jakie wykopujemy w październiku?
Jesień to czas na porządki w ogrodzie. W tym miesiącu warto się skupić się zwłaszcza na uporządkowaniu roślin bulwiastych i cebulowych. Kiedy i w jakiej kolejności wykonywać te prace?

Rośliny cebulowe dzięki intensywnym barwom i oryginalnym kształtom są efektownym elementem ogrodowych kompozycji. Nadają się na rabaty i do pojemników. Pięknie wyglądają na trawnikach, pod bezlistnymi koronami krzewów liściastych i na tle krzewów zimozielonych. Aby zakwitły wiosną, potrzebują kilku miesięcy chłodu, dlatego większość z nich sadzimy jesienią. 


Sadzenie


Do połowy miesiąca sadzimy cebule i kłącza tulipanów, krokusów, czosnków ozdobnych, irysów i lilii, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, bulwki krokusów oraz iksje. Większość z nich bez większych problemów przezimuje w gruncie, jednak wrażliwe odmiany warto okryć 2- – 4-centymetrową warstwą kory lub torfu.


Wykopywanie


Jeszcze zanim nadejdą przymrozki, wykopujemy cebule i kłącza roślin niezimujących w gruncie: frezji, galtonii i krokosmii, eukomisów oraz, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, mieczyków ogrodowych. Po pierwszych przymrozkach wykopujemy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki (kanny). Wszystkie wykopane bulwy, cebule i kłącza trzeba przed zimą osuszyć i oczyścić, a następnie umieścić w kartonowych pudełkach wysypanych piaskiem czy torfem. Przechowujemy je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Warto pamiętać o dokładnym oznakowaniu.

nr 27/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium