Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Ognisty akcent w ogrodzie, czyli ognik szkarłatny
Ten popularny krzew ozdobny zachwyca urodą i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wiosną cieszy oko bujnymi kwiatostanami, a jesienią i zimą przyciąga spojrzenia za sprawą jaskrawożółtych, pomarańczowych lub czerwonych koralików, którymi obsypane są jego gałązki. Widziany z oddali może przypominać gorejący krzew. Prawdopodobnie stąd wzięła się jego nazwa.

Ognik szkarłatny (pyracontha coccinea) jest krzewem liściastym, dorastającym do 2 – 3 m wysokości i mniej więcej tej samej szerokości. Posiada nieregularny i rozłożysty pokrój. Kwitnie w maju i czerwcu – obsypuje się białymi kwiatami, które są niezwykle miododajne. Jego owalne, półzimozielone liście, brunatnieją i opadają dopiero po silnych mrozach. Jeśli zima nie jest sroga, mogą się utrzymywać na krzewie niemal do końca zimy.

 


Uprawa


Ogniki dobrze się czują i najlepiej owocują na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne, przepuszczalne, z dużą zawartością wapnia, ale umiarkowanie wilgotne. Rośliny dobrze znoszą upały, suszę, niestraszne im spaliny. Niestety są podatne na choroby grzybowe (parcha jabłoni czy zarazę ogniową), dlatego wymagają profilaktycznych oprysków środkami grzybobójczymi (zwłaszcza w latach mokrych).

 


Zastosowanie


Ogniki można z powodzeniem sadzić zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Znakomicie prezentują się w grupach oraz pojedynczo. Nadają się na skarpy i do ogródków skalnych, gdzie są ciekawym tłem dla niższych okazów. Ich atutem jest podatność na cięcie i możliwość dowolnego formowania, dlatego są idealnymi kandydatami do tworzenia żywopłotów czy szpalerów. Ze względu na pokrój krzewu i obfite owoce należy pamiętać o podporach! Roślina nie toleruje przesadzania, dlatego od razu wybierzmy miejsce, gdzie będzie mogła rosnąć swobodnie.

 


Ciekawe odmiany


Ognik szkarłatny jest dekoracyjny prawie cały rok, ale ma swoje 5 minut, kiedy inne rośliny „układają się” do zimowego snu. W jesienno-zimowej szacie posiada piękne, skupione w dużych baldachogronach kolorowe owoce. W zależności od odmiany mogą być żółte (m.in. Golden Charmer, Soleil d’Or), pomarańczowe (m.in. Orange Charmer, Orange Glow, Navajo), czerwone (m.in. Red Column, Konayi). Sadzenie odmian o różnych barwach owoców ożywia nie tylko ogrody, ale również ściany budynków, nadając im nietuzinkowy charakter.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium