Życie Podkarpackie nr 47/2019 Życie Podkarpackie nr 47/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 326/2019, Piątek 22 listopada 2019 r., Marka i Cecylii
Opublikowano
Jak podlewać rośliny w upalne dni?
Podlewanie – prosta sprawa? Wykonane niewłaściwie, zwłaszcza kiedy z nieba leje się żar, może naszym okazom zaszkodzić, zamiast pomóc.
W upalne dni rośliny wymagają szczególnej troski. Odpowiednia ilość wody, dostarczana o właściwej porze decyduje o ich życiu, zdrowiu i silnym wzroście.

Kiedy podlewać?


Doświadczeni działkowcy podpowiadają, że podczas upałów zabieg wykonujemy rano (do g. 8 – 9) lub wieczorem (g. 19 –20), a przy bardzo silnym parowaniu – i rano, i wieczorem. W tym czasie słońce nie operuje jeszcze zbyt mocno i nie powoduje oparzeń. Z wieczornego podlewania rezygnujemy, gdy noce stają się chłodniejsze. Niskie temperatury mogą sprzyjać gniciu korzeni oraz rozwojowi chorób grzybowych. Ta zasada dotyczy kwiatów doniczkowych, balkonowych, rabat i trawnika.

 


Jaką ilością wody?


Rośliny głębiej zakorzenione nie reagują silnie na przejściowe susze, dlatego specjaliści zalecają podlewanie rzadsze, ale bardziej obfite. Dawka wody powinna mieć szansę dostać się do głębszych warstw podłoża. Jeśli wody będzie niewiele, dotrze tylko do korzeni rosnących tuż pod powierzchnią, a na dodatek szybko wyparuje. Gdy sytuacja będzie się powtarzać, rośliny nie wytworzą naturalnego, sięgającego głębiej do ziemi, systemu korzeniowego, a jedynie płytki, mocno uwrażliwiony nawet na krótkotrwałe niedostatki wody.

Najlepsza do podlewania jest deszczówka, wcześniej przegotowana i wystudzona woda z kranu lub tylko odstana, ale pod warunkiem, że nie jest zbyt twarda.

 


O czym jeszcze warto pamiętać?Kilka wskazówek:

– dobierz strumień wody – zbyt silny może zniszczyć niewielkie egzemplarze, prowadzić do rozdarć liści i kwiatów;

– kontroluj podłoże – jeśli ziemia jest zaschnięta, utworzyła się na niej twarda skorupa podlewaj rośliny powoli, niewielkim strumieniem, aby woda zdążyła w nią wsiąknąć, a nie spłynęła np. na ścieżkę;

– młode rośliny podlewaj częściej i mniej obficie, starsze rzadziej, ale większą ilością wody. Pamiętaj, że najwięcej wody potrzebują kwiaty w okresie kwitnienia, owocujące drzewa i krzewy, ale też gatunki o sporych, miękkich liściach i duże warzywa;

– nie mocz liści! utrzymujące się na nich krople wody działają jak soczewki skupiające promienie słoneczne, co może prowadzić do poparzeń. Pamiętaj, że moczenia liści szczególnie nie lubią warzywa takie jak sałata czy pomidory.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
nolka 37.249.175.156 23.08.2019

Najlepiej rano i wieczorem - nigdy po liściach.

nr 47/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium