Życie Podkarpackie nr 47/2019 Życie Podkarpackie nr 47/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 326/2019, Piątek 22 listopada 2019 r., Marka i Cecylii
Opublikowano
Żurawina w przydomowym ogródku
Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) jest jedną z wartościowszych roślin owocowych, które warto zaprosić do ogrodu na stałe. Choć wymaga specyficznych warunków, nie jest trudna w uprawie.

Pochodzi z Ameryki Północnej. Ta płożąca, zimozielona krzewinka jest rośliną samopylną i  długowieczną. Kwitnie od połowy czerwca do końca lipca. Owoce – czerwone jagody o kruchym, zwartym miąższu – zbiera się od połowy września do końca października. Polecane odmiany to m.in. Early Black, Stankavich, Stevens, McFarlin, Howes, Pilgrim, Searles.

 


Może kaprysić


W naturalnym środowisku żurawina porasta wilgotne bagna i torfowiska. Podobne warunki trzeba stworzyć w ogródku. Stanowisko pod uprawę powinno być jasne (owoce wybarwiają się na słońcu), a gleba – luźna, próchnicza, wilgotna i koniecznie kwaśna (pH 3,2 – 4,5). Najlepiej przygotować je jesienią, w roku poprzedzającym planowaną uprawę. Jak? Wybrane miejsce odchwaścić, usunąć ok. 20-centymetrową warstwę gleby i zastąpić ją mieszanką gleby, piasku, trocin i kwaśnego torfu. Jeśli niezbędne jest dalsze zakwaszenie podłoża, można użyć siarczanu potasu (ok. 20 g na 1 m kw.).

 


Jak sadzić?


Sadzonki żurawiny sadzimy na wiosnę, płytko, w rozstawie 25 x 25 cm. Z 1 m kw. poletka zbierzemy ok. 1,5 kg owoców. Przed sadzeniem można je okryć agrowłókniną, która ograniczy rozwój chwastów. Kiedy sadzonki się rozrosną, ściółkujemy je 5-centymetrową warstwą gruboziarnistego piasku lub trocin, co ułatwi ukorzenianie nowych pędów i ochroni przed nadmierną utratą wody.

 

Pędy rozłogowe w okresie wegetacji ukorzeniają się na całym, nawet 180-centymetrowym odcinku. Korzenie rozwijają się płytko, do głębokości 10 – 15 cm. Z długopędów wyrastają pionowo liczne pędy owoconośne o długości 8 – 12 cm. Utrzymują się w pionie przez 2 – 3 lata, ale mogą się przechylać pod ciężarem owoców

 


Pielęgnacja


Żurawina nie lubi suszy – trzeba ją regularnie podlewać. Najlepiej deszczówką. Każdego roku w kwietniu przeprowadzamy nawożenie: stosujemy 10 g siarczanu amonu na 1 m kw. lub specjalistyczne nawozy dla roślin kwasolubnych, a od 3 roku, również jesienią, potasem i fosforem. Wskazane jest również uzupełnianie ściółki, kontrolowanie pH podłoża i lekkie skracanie pędów przy silnym zagęszczeniu poletka (wykonujemy je wiosną).

 

Żurawina wytrzymuje mrozy do ok. –minus 18 st. C, ale może przemarzać na przedwiośniu. Aby tego uniknąć, zimą okrywamy krzaczki liśćmi lub warstwą słomy.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 47/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium