Życie Podkarpackie nr 47/2019 Życie Podkarpackie nr 47/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 326/2019, Piątek 22 listopada 2019 r., Marka i Cecylii
Opublikowano
Piękne powojniki na taras i na balkon
Urokliwe, długo kwitnące powojniki to strzał w dziesiątkę w sytuacji, gdy marzy nam się ukwiecony zakątek, a miejsca nie mamy zbyt wiele. Te popularne pnącza mają duże walory dekoracyjne i można je sadzić praktycznie przez cały rok. Słyną z pięknych i długo utrzymujących się kwiatów (od VI do IX), ale mają też ozdobne liście i owocostany. Bez problemu stworzymy z nich piękne, wielobarwne kompozycje oraz zyskamy zwartą osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.
Clematis Polish Spirit. Sadząc powojniki w donicach, warto pamiętać, że podstawy pędu pnącza powinny pozostawać w cieniu, a wyższe pędy i kwiaty – w słońcu.


Powojniki (Clematis) to wieloletnie rośliny pnące, wymagające podparcia i dużych pojemników (min. 40 cm wys. i 30 cm średnicy). Mogą to być donice, skrzynie, kosze – koniecznie z dużymi otworami odwadniającymi i warstwą drenażu na dnie. Sadzonki umieszczamy w dobrej jakościowo ziemi dla roślin doniczkowych (pH 5,5 – 6).

Clematis Carmencita

Roślinę należy sadzić 5 – 10 cm głębiej niż rosła dotychczas, a pojemniki wypełnić podłożem tak, aby 5 cm od góry zostało puste, co ułatwi podlewanie (po jego zakończeniu podłoże będzie nasycone wodą do samego dna). Nie mniej ważne jest prawidłowe, regularne nawożenie (od IV do VII nawozem płynnym dla roślin w pojemnikach lub preparatem o przedłużonym działaniu), przeciwdziałanie nagrzewaniu się pojemnika i podłoża, unikanie silnych wiatrów oraz zapewnienie podpór dla wspinających się pędów.
Clematis Doctor Ruppel

Mogą to być bambusowe pręty, rozstawione na kształt namiotu i związane u góry czy gotowe, wysokie na ok. 2 m metalowe kratki. Zadbane powojniki szybko rosną, osiągając rozsądne, balkonowe rozmiary (do 3 m wysokości) i całkiem dobrze zimują w donicach (należy je starannie otulić materiałem izolacyjnym zatrzymującym ciepło, a ziemię okryć grubą warstwą liści). Niektóre odmiany mogą wymagać przycinania.
Clematis Piilu

Do kompozycji na balkon i taras polecane są powojniki karłowe o długim czasie kwitnienia: Carnaby o kwiatach różowych z ciemniejszym paskiem pośrodku każdego płatka; Justa kwitnąca na jasnofioletowo; Solidarność, której atrakcyjne, aksamitne kwiaty wybarwiają się na intensywnie czerwony kolor czy ciekawa odmiana Piilu – o pełnych, różowych kwiatach wiosną, a pojedynczych różowych z ciemną pręgą jesienią.
Clematis Snow Queen

Do uprawy pojemnikowej nadają się również: Błękitny Anioł, Comtesse de Bouchaud, Doctor Ruppel, Etoile Violette, Generał Sikorski, Hagley Hybrid, Jackmanii, Kardynał Wyszyński, Madame Julia Correvon, Monte Cassino, Mrs Cholmondeley, Multi Blue, Nelly Moser, Niobe, Polish Spirit, Rouge Cardinal, Snow Queen, The President, Ville de Lyon, Warszawska Nike oraz wszystkie odmiany z grupy Atragene i grupy Viticella.
Clematis Multi Blue
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 47/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium