Życie Podkarpackie nr 21/2020 Życie Podkarpackie nr 21/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 155/2020, Środa 3 czerwca 2020 r., Leszka i Kłotyldy
Opublikowano
Zardzewiałe grusze w przydomowym sadzie
Rdza gruszy jest chorobą coraz częściej atakującą te drzewa. Uszkadza głównie ich liście, ale może też porażać owoce. Czym się charakteryzuje i jak z nią walczyć?
Rdza gruszy - objawy na liściach.
Rdza gruszy - objawy na liściach.
To jedna z bardziej charakterystycznych chorób. Jej pierwsze, łatwe do rozpoznania objawy, pojawiają się już na wiosnę – do złudzenia przypominają rdzawy nalot. Niewielkie pomarańczowe plamki z czasem się powiększają i przybierają barwę czerwono-pomarańczową. Liście w tych miejscach grubieją i sztywnieją. Latem od spodu plam pojawiają się stożkowate skupiska zarodników grzyba. W latach szczególnie ciepłych i wilgotnych bywa tak, że żółto-pomarańczowy nalot pokrywa całe liście, rdza wychodzi  również na owocach i młodych pędach. Porażone rośliny są osłabione, gorzej plonują i mogą łatwiej przemarzać. Dotknięte chorobą owoce zazwyczaj opadają na ziemię, te zaś, które zostaną na drzewie, nie nadają się do spożycia.


Chorują po sąsiedzku

Rdza gruszy bywa nazywana rdzą gruszy i jałowca. Obie te rośliny są żywicielami grzyba Gymnosporangium sabinae, sprawcy choroby. Jeżeli chcemy bez problemu uprawiać grusze, warto się pozbyć jałowca z ogrodu. Jeśli zależy nam na roślinie, należy regularnie sprawdzać, czy nie choruje. Na jałowcach rdza objawia się w postaci zgrubień i galaretowatych, pomarańczowych zawiesin. Przy silnym opanowaniu choroby kora pędów pęka, a igliwie żółknie i obumiera.
Zardzewiałe grusze w przydomowym sadzie
Jałowiec.

Zwalczanie

Jak zwalczać rdzę gruszy? Najprościej – usunąć jednego z żywicieli choroby – jałowiec lub gruszę. W przeciwnym wypadku czeka nas wiele pracy. Porażone pędy jałowców trzeba wyciąć poniżej miejsca zmiany chorobowej, a całe rośliny opryskać środkami grzybobójczymi do zwalczania rdzy na iglakach. Podobnie grusze – porażone części rośliny regularnie usuwamy i stosujemy opryski tymi środkami co przeciw parchowi. Możemy użyć również preparatów roślinnych wykonanych we własnym zakresie, m.in. wywaru ze skrzypu, cebuli lub czosnku. Przy bardzo dużym porażeniu zarówno gruszę, jak i jałowiec należy wykarczować.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium