Życie Podkarpackie nr 49/2019 Życie Podkarpackie nr 49/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 341/2019, Sobota 7 grudnia 2019 r., Marcina i Ambrożego
Opublikowano
Piwonia chińska – królowa rabat z Dalekiego Wschodu
Ich okazałe, przyjemnie pachnące kwiaty nikogo nie pozostawią obojętnym. Na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 15 lat, co roku zachwycając swą urodą. Pochodzące z górzystych rejonów Chin piwonie w uprawie są równie wymagające, co piękne, ale warto mieć je w swoim ogrodzie.
Piwonie (peonie) to cesarskie rośliny Chin i Japonii. Miały tam niegdyś wartość złota, były przekazywane w spadku lub posagu, a po dziś dzień są symbolem dobrobytu, zdrowia i dobrego zamążpójścia.

Piwonie chińskie polecane są na duże jednogatunkowe rabaty lub grupy sadzone na trawnikach, pod krzewami ozdobnymi, wzdłuż ogrodzeń. Znakomicie nadają się na kwiat cięty. Ich kwiaty zachwycają różnorodnością kształtów – pełnych, półpełnych, pojedynczych kul lub koron oraz kolorów – od czystej bieli przez róż, purpurę do ciemnej czerwieni. Bywają również dwubarwne. Ukazują się na przełomie maja i czerwca.


Wymagania godne królowej


Piwonia lubi słońce, ale zbyt długa ekspozycja na ostre światło nie wpłynie na nią dobrze. Idealne będzie zatem miejsce półcieniste, od wschodu lub zachodu, osłonięte od wiatru i zaciszne. Gleba żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna i głęboko uprawiona, lekko kwaśna. Konieczne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w czasie kwitnienia  oraz intensywne nawożenie (wiosną – obornikiem lub kompostem torfowo-obornikowym, a latem – gnojowicą; bezwzględnie należy unikać wapnia). Choć piwonie są dosyć odporne na spadki temperatur, zimą w pierwszych latach po posadzeniu warto okryć je warstwą gałązek iglastych.


Nie lubi przeprowadzek


Piwonie posadzone w nieodpowiednim miejscu, na złej głębokości lub w niewłaściwym podłożu, nie zakwitną przez wiele lat lub nawet wcale. Podobnie mogą zareagować na przesadzanie i źle przeprowadzony zabieg rozmnażania. Piwonie chińskie rozmnaża się przez podział korzeni bulwiastych na przełomie sierpnia i września. Każda podzielona część powinna mieć 2 – 3 zdrowe korzenie i u nasady pędu 2 – 3 pączki (oczka). Rośliny sadzi się w rozstawie 100 x 100 cm, niezbyt głęboko – tak, aby pączki były przykryte tylko 5-centymetrową warstwą ziemi. Prawidłowo posadzone piwonie powinny zakwitnąć w trzecim roku po posadzeniu.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tadeusz 79.191.56.36 04.06.2019

Piękny bukiet piwonii naszym Babciom i Dziadkom,którzy duchową stolica Polski obwołali Gdańsk i tak jest do dzisiaj.

nr 49/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium