Życie Podkarpackie nr 32/2020 Życie Podkarpackie nr 32/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 225/2020, Środa 12 sierpnia 2020 r., Klary i Hilarego
Opublikowano
Jeśli maj, to bzy! Jak pielęgnować te krzewy?
Zachwycają obfitością kwiatów, paletą pastelowych barw i słodkim aromatem. Lilaki, powszechnie nazywane bzami, na stałe wpisały się w wiosenny krajobraz naszych ogrodów i miejskiej przestrzeni. Kwitną właśnie teraz! Nie mają nadzwyczajnych wymagań, ale warto wiedzieć, co pomaga im zachować urodę na dłużej.

Lilaki to wysokie, bujne krzewy. Najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Łakną słońca – w cieniu ich gałązki stają się cienkie i nadmiernie wydłużone oraz zdecydowanie słabiej kwitną. Dostatek wilgoci sprawia, że ich kwiaty utrzymują się dłużej, dlatego wokół nasady krzewu warto umieścić warstwę kory czy torfu, a w czasie ciepłych i suchych dni obowiązkowo podlewać. Pozytywny wpływ ma również regularne wiosenne dokarmianie. Odpowiednie dla lilaków są nawozy do krzewów kwitnących oraz uniwersalne: z mniejszą ilością azotu i odpowiednio większą potasu. Ze względu na płytki system korzeniowy należy ostrożnie obchodzić się z glebą pod lilakami. Przekopywanie czy energiczne spulchnianie nie jest wskazane.

 


Lubią zdecydowane cięciePobudzająco na coroczne obfite kwitnienie wpływa systematyczne obcinanie gałązek. Zabieg najlepiej wykonywać na przełomie maja i czerwca, gdy kwiaty zaczynają przekwitać. Pozostawione na krzewie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim osłabiają roślinę. Z tego powodu warto regularnie usuwać również pojawiające się u podstawy krzewu odrosty – dotyczy to zwłaszcza szczepionych odmian szlachetnych.

 


Kwitną nie tylko w majuMiłośnicy bzów z pewnością docenią lilak Meyera. Purpurowofioletowe, bardzo intensywnie pachnące kwiaty rozwija dosyć późno, bo pod koniec maja, ale cieszy oko przez niemal 6 tygodni. Niekiedy zakwita ponownie na koniec lata. Jest znacznie mniejszy od typowych bzów (dorasta do ok. 1 – 1,2 m wysokości), dlatego sprawdzi się również w ciasnych ogródkach. Lilak ottawski kwitnie jeszcze później – w czerwcu i lipcu. Jego kwiaty są intensywnie różowe, wydłużone, zebrane w wiechowate, duże kwiatostany. Nie choruje, jest wytrzymały na mróz, rośnie dobrze – zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 32/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium