Życie Podkarpackie nr 7/2020 Życie Podkarpackie nr 7/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 54/2020, Niedziela 23 lutego 2020 r., Romany i Damiana
Opublikowano
Sposób na ekspresowy żywopłot
Żywopłot to funkcjonalna ozdoba każdego ogrodu. Wyznacza granice naszej posiadłości, pomaga zorganizować przestrzeń, chroni przed światem zewnętrznym, hałasem, kurzem oraz wzrokiem sąsiada. Wbrew pozorom wyhodowanie takiej bujnej, zielonej ściany wcale nie musi się wiązać z wieloletnim oczekiwaniem.


Jakie rośliny najszybciej stworzą gęsty i zielony żywopłot?


• Iglaste, zimozielone tuje to prosty i tani sposób na szybkorosnący żywopłot. Spośród dużej rodziny żywotników jednym z najczęściej polecanych gatunków jest żywotnik zachodni. Jest wytrzymały, niewymagający, a w naszym, pozbawionym srogich zim klimacie, mrozoodporny. Toleruje cień i pełne nasłonecznienie, co daje nam pewność, że na całej długości ogrodzenia będzie się prezentował jednakowo ładnie. Rośnie szybko, dobrze reaguje na cięcie, dzięki czemu możemy go dowolnie formować. Ze względu na niezbyt ostre igły sprawdzi się w ogrodzie, po którym biegają dzieci.
• Ligustr pospolity to propozycja dla miłośników żywopłotów liściastych. Ten krzew rośnie szybko, a jego wysokość docelowa to nawet 5 m. Posiada niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe i z powodzeniem nadaje się na żywopłoty strzyżone do 2 m wysokości.
• Karagana syberyjska, zwana żółtą akacją, to kolejna propozycja z rodziny krzewów liściastych. Dorasta do ok. 5 m  wysokości, a ze względu na niewielkie wymagania oraz spore przyrosty może być wykorzystywana na żywopłoty formowane.
• Śliwa wiśniowa to ciekawa roślina nadająca się do tworzenia żywopłotów strzyżonych i luźnych. Rośnie szybko, wyróżnia się purpurowymi liśćmi. Zwykle ma formę wysokiego krzewu lub niewielkiego drzewa.
• Modrzew europejski jest tolerancyjny na cięcie, nadaje się na żywopłot formowany.
• Występująca w kilku barwnych odmianach pęcherznica jest osiągającym ok. 3 m wysokości krzewem liściastym. Można z niej tworzyć niższe, luźne lub strzyżone żywopłoty.


Inne polecane rośliny to m.in. forsycja pośrednia, winobluszcz pięciolistkowy, chmiel zwyczajny, wiciokrzewy, powojnik, kokornak wielkolistny.


Żywopłot gotowy w jeden dzień


Dla niecierpliwych doskonałym rozwiązaniem mogą się okazać gotowe żywopłoty formowane. Hodujący je szkółkarze oferują wiele gatunków (iglaste i liściaste) o różnych wymiarach – zwykle taki moduł ma metr długości, ale wysokość jest zmienna i waha się od 50 cm do nawet 2 m. Wystarczy je wsadzić do ziemi i pielęgnować zgodnie z zaleceniami. Efekt jest natychmiastowy!
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium