Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 217/2020, Wtorek 4 sierpnia 2020 r., Dominika i Protazego
Opublikowano
Garść informacji o wiosennym nawożeniu
To niezbędny element wiosennej pielęgnacji ogrodu i działki. Prawidłowo przeprowadzone nawożenie przyczyni się nie tylko do jakości i wielkości plonu w nadchodzącym sezonie, ale przede wszystkim będzie ważnym krokiem ku zdrowiu i dobrej kondycji naszych ogrodowych okazów. Jakie nawozy warto zastosować?


Kompost poprawi właściwości podłoża


Dojrzały kompost wzbogaci glebę w materię organiczną, poprawi jej strukturę, wpłynie korzystnie na tworzenie się próchnicy i ułatwi rozwój pożytecznych mikroorganizmów, które m.in. wiążą metale ciężkie i substancje toksyczne. Rośliny także skorzystają z takiego nawożenia, choć w mniejszym stopniu. Aby w sezonie nie brakowało im odżywczych składników, nawożenie organiczne warto uzupełnić nawozami mineralnymi.


Nawożenie przedwegetacyjne


Nawożenie przedwegetacyjne przeprowadzamy przed siewem czy sadzeniem. Dzięki temu już na starcie zapewnimy roślinom zestaw niezbędnych składników odżywczych. Do najważniejszych zalicza się:

• azot, który m.in. sprzyja rozwojowi pędów i liści;
• fosfor, który odgrywa ważną rolę w powstawaniu kwiatów, zawiązywaniu się owoców i procesie drewnienia tkanek oraz
• potas, od którego zależy m.in. odporność roślin na choroby i prawidłowe gospodarowanie wodą.

Nie mniej ważne są inne makro- i mikroelementy, dlatego doświadczeni ogrodnicy w amatorskiej uprawie roślin i krzewów zalecają stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Pozwalają maksymalnie zmniejszyć dawki nawożenia mineralnego i ułatwiają właściwe dawkowanie.


Wygodne i bezpieczne


Wczesną wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie, wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu. Później częstotliwość dokarmiania zależy od gatunku roślin. Jeśli z różnych względów wolimy nie powtarzać tej czynności, warto zastosować nawozy wolno działające. To droższa opcja, jednak niosąca wiele udogodnień. Jak sama nazwa wskazuje, składniki mineralne w nich zawarte przenikają do gleby powoli, w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, dlatego wystarczy zastosować je tylko raz. A dzięki temu, że są zamknięte w kapsułkach, unikniemy groźnego przenawożenia.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium