Życie Podkarpackie nr 33/2019 Życie Podkarpackie nr 33/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 231/2019, Poniedziałek 19 sierpnia 2019 r., Bolsława i Juliana
Opublikowano
Wiosenna renowacja trawnika
Gdy w marcu zaczynamy prace w ogrodzie, trzeba zadbać także o trawnik. Wiosną wymaga wielu działań pielęgnacyjnych. Oprócz typowych – grabienia, przycinania czy wyrównywania podłoża – warto zastosować zabiegi renowacyjne.


Wertykulacja, czyli rozluźnianie murawy


Kiedy po zimie na trawniku długo utrzymują się rozległe kałuże, warto przeprowadzić jego wertykulację. To pionowe nacinanie darni na głębokość kilku centymetrów za pomocą wertykulatora. Zabieg ten umożliwia rozluźnienie trawnika, ułatwia korzeniom pobieranie odżywczych składników pokarmowych oraz pozwala usunąć nagromadzoną warstwę filcu (zbita, gęsta warstwa gnijących liści, korzeni, zaschniętych źdźbeł traw i mchów). Zryta po wertykulacji powierzchnia trawnika nie wygląda imponująco, ale szybko zauważymy pozytywne efekty tego zabiegu. Poprzez silny wzrost w kwietniu i maju trawa szybko zgęstnieje i zamknie luki nowymi przyrostami. 

 


Aeracja i piaskowanie


Jeżeli darń i korzenie traw są bardzo zbite, warto wykonać aerację, czyli napowietrzanie. Nakłuwając podłoże na głębokość ok. 3 – 15 cm, dostarczymy warstwie korzeniowej nie tylko większej ilości powietrza, ale też ułatwimy przenikanie nawozów i wody, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i lepszej regeneracji roślin. Zabieg ten warto wykonać zwłaszcza na glebach ciężkich i zwartych oraz na trawnikach intensywnie użytkowanych. Napowietrzanie trawnika najprościej wykonamy przy pomocy profesjonalnego aeratora mechanicznego, ale jeśli trawnik jest mały, możemy wykorzystać w tym celu widły lub przytwierdzone do butów deski np. z nabitymi gwoździami.

Piaskowanie trawnika polega na posypywaniu powierzchni murawy cienką (ok. 5 mm) warstwą piasku lub innego materiału. Piasek zastosowany po aeracji wypełni otwory w ziemi, co pozwoli na dłużej zachować luźną strukturę podłoża i ułatwi oddychanie oraz rozwój korzeni traw. Dzięki jego porowatej strukturze unikniemy zastoju wody, a to z kolei pomoże się pozbyć mchu. Choć piaskowanie to zabieg korzystny, lepiej nie przeprowadzać go na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych. Nadmiernie rozluźnione będą latem przysychać.

Przeczytaj również: Piękny trawnik po zimie

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 33/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium