Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 289/2019, Środa 16 października 2019 r., Gawła i Ambrożego
Opublikowano
Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Do niedawna można go było spotkać jedynie na stanowiskach naturalnych, w wilgotnych i cienistych lasach mieszanych. Obecnie czosnek niedźwiedzi możemy uprawiać we własnym przydomowym ogródku. W cebulki i nasiona bez problemu zaopatrzymy się w marketach ogrodniczych i sklepach florystycznych.
Czosnek niedźwiedzi to ziele, które zachwyca nie tylko właściwościami zdrowotnymi, ale też swoją urodą. Wczesną wiosną czosnek niedźwiedzi wytwarza delikatne, białe kwiaty.


Czosnek niedźwiedzi jest byliną zimotrwałą, choć krótkowieczną. Dorasta zwykle do 50 cm wysokości. Pierwsze zielone, lancetowate liście pojawiają się już w marcu. W maju na podłużnej, bezlistnej łodydze kształtują się kwiatostany. Białe, przypominające lilie drobne kwiaty o kształcie gwiazdy są zebrane w luźny baldach. Końcem czerwca dojrzewają nasiona, a czosnek kończy wegetację i schodzi pod ziemię. Pod powierzchnią gleby kryje się podłużna cebula (1,5 – 6 cm) o żółtawej barwie. Cała roślina wydziela intensywny, czosnkowy zapach.

W ziołolecznictwie cennym surowcem są liście czosnku niedźwiedziego. Zawierają bogaty zestaw składników, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Aby skorzystać z tych dobroczynnych właściwości warto zasadzić czosnek niedźwiedzi w przydomowym ogródku lub na działce.


Czosnek niedźwiedzi i jego wymagania uprawowe


Rosnące dziko malownicze łany czosnku niedźwiedziego spotykamy zazwyczaj w lasach, na obszarach żyznych i częściowo zacienionych. W ogrodzie poszukajmy dla niego podobnego miejsca – cienistego zakątka pod koronami drzew, w sąsiedztwie wyższych krzewów, gdzie podłoże będzie stale umiarkowanie wilgotne. Najlepiej by była to gleba żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Poza tym czosnek niedźwiedzi nie jest wymagający – roślinę należy przede wszystkim regularnie odchwaszczać i podlewać. Jest dosyć ekspansywna, dlatego aby zapobiec niekontrolowanemu rozrostowi, trzeba dobrze odgraniczyć rabatę.


Jak sadzić czosnek niedźwiedzi?


Na dwa sposoby – z cebulek lub wysiewać z nasion w rozstawie 30 x 30 cm na głębokości do 6 – 8 cm, okrywając ok. 2 – 5 cm warstwą ziemi. Najczęściej polecanym terminem jest wczesna jesień, przełom sierpnia i września. Pamiętajmy, że nasiona wymagają okresu chłodu do kiełkowania – przez 4 tygodnie należy przechowywać je w worku foliowym z wilgotnym piaskiem w cieniu, w temperaturze 20 – 25°C, a następnie na kolejne 4 tygodnie całość włożyć do lodówki (0 – 4°C).


Pamiętajmy, że w lipcu po czosnku niedźwiedzim w ogrodzie nie ma już śladu. Czym wypełnić powstałe luki? Najprościej innymi gatunkami cieniolubnymi – sprawdzą się m.in. paprocie czy tawułki.


0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium