Życie Podkarpackie nr 46/2019 Życie Podkarpackie nr 46/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 323/2019, Wtorek 19 listopada 2019 r., Elżbiety i Seweryna
Opublikowano
Drzewo z raną, czyli jak leczyć uszkodzenia mrozowe drzew
Okres największych mrozów za nami, dlatego w pierwszych dniach marca warto się wybrać na działkę i sprawdzić, w jakim stanie są drzewa owocowe.
Przed uszkodzeniami pni i kory drzew owocowych wynikającymi z nagłych zmian temperatury w grudniu lub na początku stycznia wykonuje się zabieg bielenia wapnem. Biały kolor odbija promienie słońca, a tym samym zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory drzewa.

Zimowe mrozy oraz coraz częstsze wahania temperatur mogą prowadzić do przemarzania drzew: pnia, nasady konarów, jednorocznych pędów, rzadziej korzeni. Szczególnie narażone są gatunki ciepłolubne i egzotyczne, młode okazy, drzewa o gładkiej i ciemnej korze, rosnące na glebach podmokłych oraz te, które były jesienią nawożone lub przesadzane. O przemarznięciu rośliny mogą świadczyć widoczne gołym okiem uszkodzenia w postaci ran zgorzelinowych i podłużnych pęknięć mrozowych. Jeśli zauważymy pęknięcia, należy je jak najszybciej zabezpieczyć maścią ogrodniczą bądź farbą emulsyjną zmieszaną ze środkiem ochrony roślin przeciw chorobom grzybowym.


Rany zgorzelinowe


Pojawiają się zwykle od strony nasłonecznionej w ciągu dnia (południowej i południowo-zachodniej) na pniu i grubszych konarach. Pod wpływem ciepła w tkankach rośliny rozpoczynają się procesy życiowe, co drastycznie zmniejsza ich wytrzymałość na atakujący nocą mróz. Objawami są brunatnoczerwone przebarwienia i zmatowienie kory. W ich miejscu tkanka zapada się i pęka. Rezultatem jest zahamowany wzrost, w skrajnych przypadkach całkowite zamieranie rośliny. Miejsca, gdzie drewno pod korą jest martwe, można odnaleźć z pomocą gumowego młotka. Przy uderzeniu wydaje głuchy odgłos. Aby uniknąć powstania otwartej rany i ułatwić roślinie regenerację, korę należy docisnąć do drewna i przymocować (np. za pomocą kilku niewielkich papiaków, gwoździ o szerokich główkach). Może się okazać, że niektóre gałęzie są całkowicie martwe – trzeba je odciąć. Miejsce po cięciu (rana) również smarujemy maścią ogrodniczą.

Rany zgorzelinowe powstają wczesną wiosną, zwykle po południowo-zachodniej stronie drzewa. Najczęściej występują na drzewkach jabłoni, śliw i czereśni.
Uszkodzone okazy będą wymagały troskliwej opieki w trakcie całego sezonu. Odpowiednie nawożenie i regularne podlewanie to podstawa. Aby zbyt szybko nie traciły wilgoci, glebę wokół konarów należy wyściółkować.
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska 157.25.82.110 05.03.2019

Jako specjalista pracujący w  [link usunięty - reklama] polecam malowanie drzew na biało w celu uniknięcia uszkodzeń drzew

user
Pardeep Mengi 122.162.83.85 16.07.2019

Usually I never comment on blogs but your article is so convincing that I never stop myself to say something about it. You’re doing a great job Man,Keep it up.<a href="https://www.glionoverseas.co.in/study-in-ireland-consultants-in-delhi.html">Ireland Education Consultants In Delhi</a>
nr 46/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium