Życie Podkarpackie nr 29/2019 Życie Podkarpackie nr 29/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 199/2019, Czwartek 18 lipca 2019 r., Kamila i Szymona
Opublikowano
Żywa ściana, czyli ogród wertykalny
Pachnący zielnik, wyszukana kompozycja roślin egzotycznych, a może zwisające swobodnie bujne i kolorowe kaskady pnączy i kwiatów? Ogród wertykalny, czyli przytwierdzona do ściany pionowa konstrukcja pokryta roślinnością, to pomysł na niekonwencjonalną i ekologiczną dekorację. Sprawdzi się w każdym wnętrzu!

Ogród wertykalny to wnętrzarski trend, który do Polski przybył stosunkowo niedawno, ale od tego czasu systematycznie podbija serca miłośników zieleni. Nic dziwnego – wygląda przepięknie i ma same zalety. Dzięki wykorzystaniu powierzchni pionowych pozwala zaoszczędzić miejsce, daje duże możliwości aranżacyjne, przybiera rozmaite kształty i rozmiary. Przyczynia się do poprawy mikroklimatu pomieszczeń oraz poprawia w nich jakość powietrza. Dodatkowo roślinna warstwa może zmniejszyć ilość docierających do nas hałasów, wprowadza atmosferę spokoju i harmonii, a żywa zieleń redukuje stres i poprawia nastrój.


Jakie rośliny?


O jakie gatunki natomiast najlepiej się pokusić, projektując ścienny busz? Specjaliści polecają skrzydłokwiaty, zielistki, maranty, epipremnum i rośliny z rodziny ananasowatych. Mile widziane są również wszelkie gatunki paproci i rozchodników oraz rośliny pnące, tj. bluszcz zwyczajny, figowiec i filodendron pnący, pasiatka zwisła czy syngonium. Na większych powierzchniach dobrze sprawdzają się monstery i łosie rogi, a także wszystkie gatunki roślin, które rosną wszerz, ale osiągają niewielką wysokość.

Założenie własnego ogrodu na ścianie nie jest szczególnie trudne. W sklepach florystycznych czy marketach budowlanych dostępne są systemy do samodzielnego montażu. Na ogół składają się z modułowych, specjalnie wyprofilowanych doniczek z tworzywa sztucznego, które zapewniają odpowiednią ekspozycję roślin i wyposażone są w zintegrowany system nawadniania. Mocuje się je do zainstalowanej na ścianie kratownicy. Ogrodnicy z żyłką majsterkowicza mogą spróbować stworzyć własny system – np. umieszczając donice w zamontowanych na stelażu kieszonkach z grubej tkaniny czy odpowiednio przyciętych rurach PVC. Muszą jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu ściany oraz późniejszej, regularnej pielęgnacji okazów. Większe, przestronne ogrody wertykalne z reguły są zakładane przez profesjonalne firmy, które specjalizują się w tym zakresie.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 29/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium