Życie Podkarpackie nr 29/2019 Życie Podkarpackie nr 29/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 199/2019, Czwartek 18 lipca 2019 r., Kamila i Szymona
Opublikowano
Nie tylko biel. Atrakcyjny ogród w zimowej szacie
Przykryty białą pierzynką, albo i nie – ogród zimą może zachwycać w każdej odsłonie. Nawet kiedy nie ma śniegu, potrafi oczarować bogactwem kształtów i barw –- wystarczy zadbać o odpowiednie gatunki roślin.
Strojne korale. Ogniki, irgi, kaliny, cisy, pięknotki, ostrokrzewy przez całą zimę cieszą oko barwnymi owocami, ale to nie jedyna ich zaleta. Wiele z nich w tych niesprzyjających miesiącach odgrywa ważną rolę w ptasim menu.

Scenerię o tej porze roku stworzą głównie widoczne w całej okazałości drzewa i krzewy – ich barwne pędy, igły czy owoce. Odcinające się wyraźnie na białym tle, w zależności od gatunku i rozmiarów, tworzą malownicze kule, stożki, walce czy szerokie poduchy.


Magia kolorowych iglaków


Bogactwo odmian tych roślin „wymaluje” w ogrodzie prawdziwą feerię barw. Złociste, miedziane odmiany jałowców, żywotników czy cyprysików przepięknie rozjaśnią butelkową zieleń zimozielonej roślinności. Iglaki srebrzyste, fioletowe (np. tuja wrzosowata) i niebieskie (np. jałowiec blue star) stworzą bajkowy, niezwykły klimat.

Złociste odmiany cyprysików rozjaśnią ponury zimowy krajobraz.

Ozdoby z kory


Zimowe kompozycje wypięknieją, jeśli w ogrodzie swoje miejsce znajdą odmiany krzewów o pokrytych kolorową korą pędach. To m.in. dereń biały Sibirica (pędy czerwone), dereń świdwa (pędy pomarańczowe), berberys Thunberga i ottawski (pędy fioletowe) czy choćby wierzba erythroflexuosa, której jasnopomarańczowe pędy wiją się niczym wąż. Z kolei brzoza brodawkowata, platan klonolistny, wiśnia piłkowana czy klon pensylwański przyciągają oko ciekawą, wzorzystą fakturą kory.
Powyginane, czerwone gałązki wierzby stworzą magiczny klimat.


Nie tylko krzewy


Wrzosy i wrzośce, barwinki, gloterie czy bergenie wypełniają przestrzeń ogrodu kolorem, kiedy śniegu jest jak na lekarstwo, a do wiosny trzeba jeszcze poczekać. Mogą tworzyć malownicze kępy, kobierce, jak i barwne poduchy – wszystko zależy od naszej wyobraźni podczas nasadzeń.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 29/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium