Życie Podkarpackie nr 21/2019 Życie Podkarpackie nr 21/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2019, Środa 22 maja 2019 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Oranżeria, twój roślinny raj pod szkłem
Ich piękno tkwi w bogactwie roślin i słońca. Oranżerie, ogrody zimowe znowu są modne i coraz częściej pojawiają się w projektach nowo powstajacych domów. Ale takie przeszklone, lekkie konstrukcje z powodzeniem możemy zbudować na zaadaptowanej werandzie czy tarasie.

Pomieszczenie do uprawy roślin? Nie tylko


Oranżeria stwarza wrażenie bezpośredniego związku z naturą i sprawia, że ciepłem słońca w zaciszu własnego domu możemy się cieszyć nawet w zimowe dni. Jej przeznaczenie i wystrój ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. To doskonałe miejsce do wypoczynku – może pełnić funkcję jadalni, salonu, miejsca do pracy lub być wnętrzem typowo ogrodowym. Aby garściami czerpać z dobrodziejstw oranżerii warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który wykona projekt uwzględniając potrzeby nasze i roślin. 


Na którą stronę świata?


Optymalnym jest miejsce na południowo-wschodniej ścianie domu, co zapewni roślinom dobre oświetlenie, ale nie będzie narażać ich na przegrzanie, co często zdarza się na wystawie południowej. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie elementów zacieniających oraz dobrego systemu wentylacji i regulacji ogrzewania. Na północnej ścianie budynku roślinom może być za ciemno. Niewiele roślin będzie tu dobrze rosło. Przyda się intensywniejsze dogrzewanie. Nieco lepiej dla roślin będzie przy wystawie północno-wschodniej lub północno-zachodniej.


Oranżeria zimna czy ciepła?


Specjaliści podpowiadają, że praktycznie każde pomieszczenie nadaje się do stworzenia oranżerii – musi być tylko odpowiednio oświetlone przez duże i przestronne okna. Warto już na wstępie zaplanować czy nasz ogród zimowy będzie zimny czy ciepły, gdyż do każdego z nich wybieramy inne wyposażenie i gatunki roślin. Ciepła potrzebują m.in. alokazja, anturium, asparagus, begonie o ozdobnych liściach , bromelie, cissusy, draceny, epipremnym, fikusy, diffenbachia, krotony, maranty, monstery, paprocie, skrzydłokwiaty, storczyki, wilczomlecz czy starzec. W chłodzie lepiej czują się np. azalie, bluszcze, cyklameny, hortensje, fuksje, cytrusy, kliwie, lantany, oleandry, pelargonie, sundaville, zielistki.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Aleksandra88 46.77.184.125 18.01.2019

Piękne są takie oranżerie :)

nr 21/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium