Życie Podkarpackie nr 29/2019 Życie Podkarpackie nr 29/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 199/2019, Czwartek 18 lipca 2019 r., Kamila i Szymona
Opublikowano
Planujemy wiosenne nasadzenia: rośliny na teren podmokły
Posiadacze działek i ogrodów zlokalizowanych na terenach podmokłych lub w bliskim sąsiedztwie zbiorników, cieków wodnych wiedzą, jak trudno urządzić na nich urokliwy ogród. Przez cały rok grunt jest bardzo mokry, po obfitych deszczach lub podczas wiosennych roztopów bywa zalewany. Nie wszystkie rośliny tolerują takie warunki, a wiele z nich po prostu ginie. Jak rozwiązać ten problem?
Organizując ogród na glebach ciężkich i podmokłych, warto spróbować częściowo osuszyć teren. Można to zrobić np. poprzez założenie w najniżej położonym miejscu studzienki chłonnej (dołu wypełnionego kamieniami i żwirem różnych frakcji). Ważny jest przede wszystkim dobór odpowiednich roślin.

Bagienna rabata


Rośliny ozdobne, byliny, które dobrze rosną w miejscach wilgotnych i niestraszne im okresowe zalewanie, to m.in.: kosaciec żółty, kaczeniec (knieć błotna), czermień błotna (kalla), pierwiosnek kwiecisty, kroplik, tulejnik amerykański i kamczacki. Na stale w wilgotnej, ale niezalewanej glebie, w słońcu i półcieniu dobrze będą rosnąć liatra kłosowa, skalnica Arendsa, tojeść kropkowana, kosaciec syberyjski, tawułka Arendsa, przywrotnik ostroklapowy. Obrzeża podmokłego ogrodu można obsadzić wyższymi roślinami, tj. paprocie, języczki, wiązówki. Jeśli do zagospodarowania mamy większe połacie gruntu, warto postawić na rośliny zadarniające i tworzące rozłożyste kępy. To m.in. bodziszek łąkowy, epimedium wielkokwiatowe, jasnota plamista, miodunka, przytulia wonna, przywrotnik ostroklapowy, tarczownica japońska.

 


Krzewy, drzewa liściaste i iglaki


Krzewy ozdobne pięknie wyglądają solo, sprawdzą się w żywopłotach nieformowanych czy jako tzw. rośliny drugiego planu. Te, które poradzą sobie w wilgotnym środowisku, to m.in. dereń biały i rozłogowy, tawuła Douglasa, kalina koralowa. Choć iglaki za nadmierną wilgocią nie przepadają, są wśród nich wyjątki. To cypryśnik błotny, matasekwoja chińska, choina kanadyjska oraz tuje (żywotniki) olbrzymia i zachodnia. Drzewa liściaste polecane na stanowiska wilgotne to m.in. znane z polskich pól i łąk wierzby, brzoza brodawkowata i jej ozdobne ogrodowe odmiany, większość odmian klonów, wiązy, olchy, jesiony, topole. 

 

Pamiętajmy o tym, że wraz ze wzrostem roślin (zwłaszcza dużych drzew i krzewów) ich zapotrzebowanie na wodę będzie coraz większe. To pozytywnie wpłynie na bilans wodny podłoża. Z biegiem lat będziemy mogli modyfikować dobór gatunków i stopniowo wprowadzać rośliny, które na pierwotnym, bardzo wilgotnym terenie mogłyby sobie nie poradzić.

nr 29/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium