Życie Podkarpackie nr 12/2019 Życie Podkarpackie nr 12/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 82/2019, Sobota 23 marca 2019 r., Feliksa i Pelagii
Opublikowano
Dlaczego tuje brązowieją?
Pora pięknych jesiennych barw na działce w pełni. Feria czerwieni, brązów i żółci umila nam chłodniejsze dni. Niestety – choć piękne, w przypadku niektórych roślin mogą być oznaką choroby lub innych niepokojących procesów. Tak jest w przypadku żywotników.
Tuje – żywotniki są na ogół niewymagające i łatwe w pielęgnacji. Tym większe nasze zaskoczenie, gdy ich igły nagle bledną, żółkną lub brązowieją, aby ostatecznie opaść. Przyczyn brązowienia tych iglaków może być kilka.


Powodów może być kilka

Brązowienie u tui może być spowodowane:

•  niedoborem lub nadmiarem wody. Zbyt mokre podłoże wpływa niekorzystnie na system korzeniowy iglaków i może powodować gnicie korzeni. Efektem jest zahamowanie wzrostu oraz utrata naturalnej barwy. Jeśli wody jest za mało, roślina zwyczajnie zaczyna usychać.

  chorobą grzybową. W takim wypadku pojedyncze brązowiejące łuski czy fragmenty pędów z czasem mogą się stać większym źródłem infekcji, dlatego lepiej zniszczyć je w zarodku i systematycznie usuwać. Jeśli porażonych pędów jest dużo, warto zastosować preparaty biologiczne z pokrzywy, skrzypu czy wrotyczu lub opryskać fungicydami.

  aktywnością naszych pupili. Mocz psa czy kota może być dla iglaków zabójczy.

Inne możliwe przyczyny to m.in.: niedobory składników mineralnych (zwłaszcza magnezu oraz działalność szkodników: przędziorków, tarczników, czerwców).


Nie dajmy się nabrać

Część odmian iglaków, w tym niektóre żywotniki (np. zachodni), w naturalny sposób zmienia kolor igieł na zimę: zielonoiglaste brunatnieją, żółtoiglaste stają się miedziano-rude, a srebrzyste przybierają kolor sino-fioletowy. Psikusa mogą nam spłatać również jałowce czy złociste i fioletowe mikrobioty. To naturalny proces przygotowywania się rośliny do zimowania i nie należy się nim zbytnio przejmować.


0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 12/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium