Życie Podkarpackie nr 42/2018 Życie Podkarpackie nr 42/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2018, Poniedziałek 22 października 2018 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
Jak przezimować truskawki pnące?
Plenne – owocujące aż do późnej jesieni truskawki pnące to hit ostatnich lat. Dzięki zwisającym pędom, na przemian ukwieconym albo obsypanym owocami, są niekonwencjonalną ozdobą naszych tarasów, balkonów, ogrodów. To rośliny wieloletnie, dlatego już dziś warto pomyśleć o ich właściwym przezimowaniu.Truskawki pnące (inaczej: wiszące lub szpalerowe) powtarzają owocowanie i tworzą długie, nawet ponadmetrowe rozłogi, które odpowiednio poprowadzone pną się w górę po podporach. Hodowane w pojemnikach zajmują niewiele miejsca i łatwo się je zbiera. Dojrzewające owoce nie mają kontaktu z podłożem, dzięki czemu rzadziej gniją i zwykle są czyste. Podobnie jak inne odmiany truskawek wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed zimą. 


W gruncie, w pomieszczeniu czy na balkonie?


Pochodzą z krajów o cieplejszym od naszego klimacie, dlatego aby przetrwać zimę, wymagają specjalnych warunków. Musimy je dobrze zabezpieczyć przed mrozem, chroniąc zwłaszcza bryły korzeniowe. Można to zrobić na trzy sposoby.

Jeżeli posiadamy własny ogród, pojemnik wraz z rosnącymi w nim truskawkami możemy zadołować – zakopać w gruncie, a z góry okryć materiałem ściółkowym z liści, słomy czy trocin.

Jeżeli chcemy przezimować truskawki w pomieszczeniu, musimy zadbać o to, by było odpowiednio chłodne, widne i niezawilgocone. Temperatura zimą powinna być bliska 0 st. C. Wiosną trzeba rośliny zahartować, wynosząc przez tydzień na zewnątrz: najpierw na krótko (15 –30 min.) i codziennie coraz dłużej.

Jeżeli nie posiadamy ogrodu, w którym rośliny można zadołować, ani też pomieszczenia do przechowywania, truskawki pnące możemy przezimować na balkonie. Donicę z rośliną należy zabezpieczyć przed zimnem, owijając matą słomianą, kilkoma warstwami tektury falistej albo agrowłókniną. Ważne, abyśmy do okrycia używali materiałów oddychających, które przepuszczają powietrze i wilgoć.

 

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
asda 182.182.92.200 13.10.2018

It was thinking about whether I could utilize this review on my other site, I will connect it back to your site though.Great Thanks. my gmail login

user
topseo 103.50.159.131 14.10.2018

if this is along these lines, at that point just by following these 2 basic standards we ought to have. voyance telephone

nr 42/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium