Życie Podkarpackie nr 12/2019 Życie Podkarpackie nr 12/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 82/2019, Sobota 23 marca 2019 r., Feliksa i Pelagii
Opublikowano
Jesienne cięcie malinowych krzewów
Maliny należą do roślin, które powinny być regularnie przycinane. W przeciwnym wypadku plon owoców z każdym rokiem będzie słabszy, a rośliny będą atakowane przez choroby i szkodniki. Choć są różne szkoły, doświadczeni ogrodnicy cięcie radzą wykonywać jesienią, w październiku lub listopadzie.

Po pierwszych przymrozkach ostatnie, późne odmiany malin kończą owocowanie, a zielone dotychczas pędy zaczynają stopniowo zasychać. To dobry moment na rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych w maliniaku, z których najważniejszą jest przycinanie krzewów. Pamiętajmy jednak, że zabieg ten wygląda inaczej w przypadku tradycyjnych odmian malin letnich owocujących na pędach dwuletnich, a inaczej w przypadku malin powtarzających owocowanie (czyli. tzw. malin jesiennych).

 


Jak ciąć


Maliny letnie, można przycinać jeszcze w sierpniu, kilka tygodni po zbiorze owoców. Jeśli nie zdążyliśmy z zabiegiem, na jesienne cięcie wybierzmy dzień umiarkowanie ciepły. Usuwamy wszystkie pędy, które już owocowały, pędy słabe, nadmiernie wyginające się lub opadające ku ziemi, posiadające ślady występowania chorób lub żerowania szkodników. Nie zapominamy o odrostach korzeniowych bocznych. Możemy usunąć nadmiar pędów młodych. Wystarczy, aby na jednym krzewie pozostało 4 – 6 najsilniejszych.

Plonująca głównie na pędach jednorocznych malina jesienna wymaga cięcia radykalnego. Wszystkie pędy, które już owocowały, wycinamy sekatorem poniżej miejsca owocowania – dość nisko nad ziemią. Dzięki temu owoce w kolejnym sezonie będą większe, a plon – wyższy.


O czym nie zapominać?


Wszystkie ścięte pędy powinno się spalić (a w zasadzie zutylizować). Pamiętajmy, że zbyt późne cięcie może w pewnym stopniu zmniejszyć mrozoodporność roślin i przyczynić się do pojawienia patogenów. Jeśli jednak zabiegu nie zdążymy wykonać w optymalnym terminie, np. w listopadzie przy bezmroźnej, względnie suchej pogodzie, lepiej odczekać do wiosny.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Amanda Ford 178.62.92.29 19.10.2018

Thanks a lot for explaining the two types of raspberries and a way to prune them well in a comprehensible manner. This is the first article I discovered that I without a doubt understand and now am confident enough to exit and prune my raspberries. English coursework writing service

user
eddie007 139.167.212.197 13.12.2018

This is a great question to look for missed passwords in Microsoft Edge, http://windowstuts.net/remember-passwords and for this, I will get you the problem


nr 12/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium