Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2019, Wtorek 22 października 2019 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
Czym i jak nawozić trawnik jesienią?
Jesienne nawożenie trawnika to jeden z ważniejszych zabiegów. Dzięki niemu murawa przetrwa zimowy, nieprzyjazny okres i w dobrej kondycji doczeka wiosny.
Trawy, tak jak inne rośliny ogrodowe o tej porze roku, powoli przygotowują się do zimowego spoczynku. Zabieg nawożenia nie powinien stymulować ich wzrostu. Jego zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie systemu korzeniowego rośliny, zwiększenie jej odporności na niskie temperatury, zimową suszę fizjologiczną czy choroby grzybowe.

Tylko nie azot!


Nawozy zawierające duże dawki tego składnika gwarantują intensywny wzrost traw wiosną oraz latem, dlatego jesienią trzeba go unikać. Warto wybrać gotową mieszankę, tzw. nawóz jesienny, charakteryzujący się sporą ilością fosforu i potasu oraz obecnością specjalnie dobranych składników dodatkowych (m.in. żelaza, magnezu, wapnia). Ten mineralny koktajl sprawi, że trawnik pięknie się zazieleni na wiosnę. Sprawdzi się również w przypadku traw ozdobnych, np. miskantów, rozplenic, kostrzew, traw pampasowych i innych o wysokim zapotrzebowaniu pokarmowym.

 


Kiedy? Jak?


Nawozy jesienne mają zazwyczaj postać granulatu, który możemy łatwo rozsypać na powierzchni murawy. Zawarte w nim substancje odżywcze są odpowiednio zbilansowane, ryzyko przenawożenia roślin jest niewielkie, pamiętajmy jednak, że z dwojga złego lepszy jest niedobór aniżeli przedawkowanie. Standardowa dawka to ok. 20 g preparatu na 1 m kw. uprzednio skoszonego trawnika. Aby granulat miał szansę się rozpuścić i przeniknąć do podłoża, zasilony nim trawnik obficie podlewamy wodą.

Nawozy jesienne stosujemy na przełomie września i października, trzymając się zaleceń producenta. Choć w ostatnich latach obserwujemy zmiany klimatyczne i znaczne wydłużenie okresu wegetacji, pamiętajmy, że z zamarzniętej ziemi rośliny nie są w stanie pobierać składników odżywczych, dlatego z nawożeniem musimy zdążyć przed przymrozkami.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium