Życie Podkarpackie nr 7/2019 Życie Podkarpackie nr 7/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 47/2019, Sobota 16 lutego 2019 r., Danuty i Juliany
Opublikowano
Ostatni moment na poplony
Sierpień to czas zbiorów większości warzyw, które uprawialiśmy od wiosny. Nasze warzywniki powoli pustoszeją, ale zwolnione miejsce na grządkach warto wykorzystać! W puste przestrzenie możemy wysiać lub posadzić z rozsady warzywa poplonowe. To już praktycznie ostatni dzwonek! Co warto zasiać w sierpniu, aby zebrać jesienią?
Kalarepa świetnie nadaje się na poplon.

Do uprawy poplonowej nadają się rośliny o krótkim okresie wegetacji – takie, które zdążymy zebrać przed zimą. Zalicza się do nich m.in.:

» Rzodkiewkę (40 – 50 dni okresu wegetacji) możemy wysiewać już w pierwszej połowie sierpnia, aby plony zebrać pod koniec września i w październiku. Choć na ogół roślina jest odporna na spadki temperatur, do uprawy poplonowej bezpieczniej wybrać odmiany wczesnowiosenne lub jesienne. Warunkiem uzyskania dobrego plonu jest odpowiednia wilgotność podłoża, dlatego rośliny należy regularnie podlewać.

 

» Koper ogrodowy (30 – 40 dni okresu wegetacji) na poplon najlepiej wysiewać (rzutowo lub rzędowo) w pierwszej połowie sierpnia. Podłoże powinno być żyzne, o stałej wilgotności. Ze względu na niewielką odporność na chłody, przed zapowiadanymi przymrozkami siewki kopru należy osłonić włókniną.

 

» Kalarepę (50 – 60 dni wegetacji) możemy wysiewać nawet do 6 tygodni przed pierwszymi zapowiadanymi przymrozkami. Jesienią rośliny świetnie się hartują – wystawione na chłodne temperatury są wyjątkowo smaczne. Stanowisko do uprawy powinno być dobrze nasłonecznione, żyzne i wilgotne, temperatury umiarkowane.

 

» Roszponkę (60 – 90 dni okresu wegetacji) wysiewamy w sierpniu, a pierwsze zbiory przeprowadzamy w październiku. Roślina jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, dlatego możemy zbierać ją nawet zimą spod śniegu. Stanowisko powinno być ciepłe, podłoże zasobne w składniki pokarmowe, o umiarkowanej wilgotności. 

Inne warzywa nadające się na poplon: kapusta pekińska, letnie odmiany sałaty, szpinak, burak liściowy, fasolka szparagowa.

 

Przestrzegaj zasad zmianowania

Warzywa poplonowe wysiewane w sierpniu nigdy nie powinny zajmować stanowisk, na których wcześniej były uprawiane warzywa z tej samej rodziny botanicznej. Dzięki temu będą mniej podatne na typowe choroby i szkodniki.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium