Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2019, Wtorek 22 października 2019 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
Ogród bez chemii: nawozy fermentowane czyli gnojówki
Słońce i woda to za mało, aby ogród zachwycał bujną roślinnością. Jeśli chcemy mieć piękne kwiaty i obfite plony warto wzbogacać ich podłoże. Oczywiście bez chemii.


Naturalne, własnej roboty nawozy roślinne to nie tylko krok w stronę ekologii, ale również znaczne oszczędności w domowym budżecie. Do ich produkcji możemy wykorzystać m.in. skoszoną trawę, wyrwane chwasty, a także usunięte części roślin.

Szybkie uzupełnienie brakujących w glebie składników pokarmowych pomogą uzyskać gnojówki roślinne. Nie tylko nawożą – wiele nadaje się do walki ze szkodnikami i chorobami, regeneracji gleby, przyspieszenia kompostowania. Ich działanie różni się w zależności od użytych składników.

Gnojówki z dzikiego bzu czarnego, roszponki warzywnej czy gwiazdnicy pospolitej są dość uniwersalne i możemy stosować je do większości warzyw, kwiatów, krzewów i drzew owocowych czy trawnika. Gnojówka z mniszka lekarskiego (z kwiatami) ma bardziej kwaśny odczyn niż inne i jest doskonała do krzewów i drzew owocowych, w tym agrestu, borówek, truskawek. Popularna gnojówka z pokrzywy wzmacnia warzywa (oprócz cebuli, czosnku, fasoli, grochu), zioła, kwiaty, byliny, krzewy i drzewa owocowe, róże, trawnik.

Do regeneracji gleby nieurodzajnej warto sporządzić gnojówki z: dzikiego bzu czarnego, mniszka lekarskiego, pokrzywy, skrzypu, żywokostu. Do przyspieszenia kompostowania przydatne będą gnojówki z m.in. cebuli, czosnku, dzikiego bzu czarnego, mniszka, ogórecznika, paproci, pokrzyw skrzypu, żywokostu.

 


Jak przygotować gnojówkę?


Zebrane rośliny należy zalać wodą i pozostawić do fermentacji. Gdy liście rozpadną się w wodzie (po ok. 2-4 tygodniach), gnojówka roślinna jest gotowa do użycia. Stosujemy ją zawsze w rozcieńczeniu.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium