Życie Podkarpackie nr 30/2020 Życie Podkarpackie nr 30/2020

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 216/2020, Poniedziałek 3 sierpnia 2020 r., Lidii i Augusta
Opublikowano
Wypędź kleszcze z ogrodu!
Mogą zaatakować nas nie tylko w lasach i dzikich zaroślach. Coraz częściej opanowują także tereny przydomowe. Pojawiają się w miejscach wilgotnych, cienistych i zarośniętych. Zdradzamy sposoby, które mogą zniechęcić kleszcze do zadomowienia się w naszej przestrzeni.

Kleszcze atakują znienacka. Wabi je ciepło naszego ciała, zapach potu, wydychany dwutlenek węgla. Bronimy się przed nimi, stosując rozmaite preparaty. Wiele powstało na bazie ekstraktów z roślin, które zawierają substancje odstraszające te groźne pajęczaki. Niektóre z tych roślin możemy zasadzić we własnym ogródku.

Wrotycz pospolity

Wydziela ostry, korzenny, nieco przypominający kamforę zapach, który skutecznie zniechęca kleszcze do działania. Za jego pomocą możemy zwalczać również muchy, mrówki, komary, stonkę ziemniaczaną, gąsienice szkodliwych motyli czy mole. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe. Lubi słońce.


Kocimiętka

Roślina uwielbiana przez koty nie budzi sympatii u kleszczy. Skutecznie odstrasza także muchy (w tym bolimuszki żywiące się krwią dużych ssaków), komary czy karaczany. Za takim działaniem kryje się neptalakton – substancja, występująca w olejkach eterycznych zawartych w roślinie. Kocimiętka jest łatwa w uprawie, jej drobne fioletowe kwiaty cieszą oko od czerwca do sierpnia.


Złocień dalmatyński

Przypominające stokrotki kwiaty tej rośliny zawierają cynerynę i pyretrynę – substancje toksyczne dla insektów (w tym kleszczy). Kwitną od czerwca do końca sierpnia, tworząc kuliste, biało-żółte koszyczki.


Tatarak

Przeważnie rośnie dziko przy mokradłach czy rozlewiskach, dlatego sprawdzi się głównie na terenach podmokłych. To propozycja dla właścicieli oczek wodnych, sadzawek. Zawiera olejek eteryczny, w którym jest azaron – substancja – repelent na kleszcze i komary. Roztacza wokół intensywny zapach podobny cynamonu

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 30/2020
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium