Życie Podkarpackie nr 20/2019 Życie Podkarpackie nr 20/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2019, Poniedziałek 20 maja 2019 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Kiełkowanie prostsze niż myślisz
Wszystko, czego potrzebujesz do samodzielnej uprawy kiełków, to nasiona, woda, światło, powietrze i właściwe miejsce. Nie wymagają ogrodniczych zamiłowań ani specjalnych umiejętności. Z ich uprawą poradzą sobie nawet dzieci!

Kiełki na 3 sposoby

Opcji uprawy kiełków jest kilka – hodowlę możemy założyć m.in. na wacie (tak jak rzeżuchę), w słoiku czy w specjalnym naczyniu do kiełkowania, czyli tzw. kiełkownicy.  Uprawa na wacie jest najprostsza – płaskie naczynie (np. talerz) wypełniamy watą lub kilkakrotnie złożoną gazą, którą nasączamy wodą. Posypujemy nasionami, codziennie podlewamy i… czekamy aż wykiełkują. Zwykle trwa to 4 – 5 dni.

Uprawa w słoiku oraz w kiełkownicy może wymagać nieco więcej zaangażowania. W obu przypadkach ziarna uprzednio namaczamy (przez 8 – 12 godzin), przepłukujemy i dopiero tak przygotowane umieszczamy w wybranym naczyniu. Wierzch słoika zakrywamy gazą i zabezpieczamy gumką. Stawiamy do góry dnem na innym naczyniu (kubku, słoiku, filiżance) tak, aby resztki wody swobodnie wypływały, a ziarenka miały stały dopływ świeżego powietrza. Co 10 – 12 godzin płukanie powtarzamy. Pamiętać o płukaniu ziaren i odprowadzaniu nadmiaru wody (2 – 3 razy dziennie) musimy także w przypadku uprawy w kiełkownicy. Większość kiełków będzie gotowa do spożycia po 3 – 5 dniach.

Zebrane kiełki możemy spożyć od razu lub po dokładnym przepłukaniu i osuszeniu  przechowywać w lodówce do 7 dni. Przez ten czas nie powinny stracić nic ze swych cennych właściwości.

Zakup odpowiednich nasion

Nasiona przeznaczone do kiełkowania nie powinny być zaprawione żadnymi nawozami i środkami konserwującymi, najlepiej by posiadały certyfikat ekologiczny. Wybór jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kiełkować można m.in. nasiona rzodkiewki, gorczycy, prosa, kozieradki, lucerny, siemienia lnianego, gryki, pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, ryżu, soczewicy, grochu, brokuła, dyni, słonecznika, a nawet czerwonej kapusty czy buraków ćwikłowych. W Polsce najbardziej popularna jest oczywiście rzeżucha uprawiana w okolicach Wielkanocy.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium