Życie Podkarpackie nr 3/2019 Życie Podkarpackie nr 3/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 19/2019, Sobota 19 stycznia 2019 r., Henryka i Mariusza
Opublikowano
Niskie słoneczniki idealne na balkon
Kwitnące latem słoneczniki uwielbiają słońce i swoje intensywnie wybarwione główki zawsze zwracają w stronę jego promieni. Kojarzą się głównie z wiejskimi ogrodami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać je w przestrzeni miejskiej. Dekoracyjne odmiany niskie, karłowe, świetnie wpiszą się w letnie aranżacje balkonu i tarasu.
Odmiana słonecznika Teddy Bear.

Walorem dekoracyjnym słoneczników są przede wszystkim piękne, złocisto-żółte kwiatostany. W zależności od odmiany mogą zachwycać także innymi niż żółta barwami,  różnić się wielkością kwiatostanów, kształtem i rozmiarem liści czy pokrojem.

Do uprawy balkonowej poleca się m.in.:

Sunspot – kwiaty duże, o średnicy 20 cm, barwy złoto-żółtej do lekko brązowej. Osiąga wysokość ok. 50 cm;

Teddy Bear (Zwerg Sonnengold) – dorasta do 30-40 cm wysokości, rozgałęzia się w środkowej i wierzchołkowej części łodygi. Wyróżnia się pełnymi, złocisto-żółtymi  kwiatostanami, przypominającymi swoim kształtem pompon.

Ring of fire –  dwubarwna odmiana słonecznika zwyczajnego (kwiaty żółto-złote na zewnątrz i czerwono-bordowe u podstawy), osiągająca wysokość 40 cm;

Inne polecane odmiany to:  Prado F1 – o żółtych koszyczkach średnicy 9-12 centymetrów, Sonja – o żółtopomarańczowych koszyczkach średnicy 10 centymetrów czy Buttercream F1 – o kwiatach kremowobiałych.

Stanowisko
Słoneczniki są mało wymagające i wytrwale rosną. Ich stanowisko powinno być słoneczne, a podłoże żyzne i zasobne w składniki pokarmowe. Nasiona umieszczamy na głębokości 2 – 3 cm. Siejemy kilka nasion w jedno miejsce, w rozstawie 25 x 50 cm. Siewki przerywamy, zostawiając jedną, najsilniejszą.

Uprawa i pielęgnacja

Dostateczna wilgotność i regularne nawożenie (co 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących) sprawią, że słoneczniki będą towarzyszyć nam do późnej jesieni.

Rośliny wysiane wiosną (maj), w pełni rozkwitną w lipcu.
Malowniczy słonecznik w odmianie Ring of Fire.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 3/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium