Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 109/2018, Czwartek 19 kwietnia 2018 r., Adolfa i Tymona
Opublikowano
Mała architektura ogrodowa
Piękny i nietypowy ogród stał się w dzisiejszych czasach marzeniem wielu posiadaczy domów, którzy pragną stworzyć przestrzeń przyjazną i sprzyjająca relaksowi. Dodatki dopełniają całości i nadają charakter aranżacji, mogą nimi być np. kamienie ozdobne.

Kamień dekoracyjny świetnie sprawdza się w przypadku małych ogrodów, w których miejsce na rośliny jest ograniczone. W większych ogrodach kruszywem możemy uzupełnić rabaty kwiatowe, wysypać ścieżki albo obszary bez roślin. Jeśli rabaty wysypane kamykami sąsiadują z trawnikiem, najlepiej je oddzielić, np. drewnianymi palikami. Ułatwi nam to późniejsze koszenie trawy. Znaczną korzyścią wynikająca z wysypania powierzchnie kamykami jest to, że stanowią one warstwę przepuszczalną, dzięki czemu nie powstają kałuże. Kamienna podsypka utrzymuje też optymalne nawilżenie gleby, a ciężar kamieni ogranicza wzrost chwastów. – Dzisiejsi producenci oferują klientom dużą różnorodność kolorystyczną kruszyw; w ogrodzie umieścić możemy otoczak szary i czerwony, grys zielony, brązowy, czarny, czerwony, granitowy, żółty, a nawet wielobarwny. Popularne są też naturalne kruszywa białe i białe grysy – mówi Łukasz Węglarz z firmy Transbet. Drobne kamienie idealnie nadają się do wypełnienia przestrzeni między roślinami, szlachetne kruszywo stanowi świetne tło dla roślin, doskonale pasuje też do wybrukowanych ścieżek i podjazdów.

Kamienne kompozycje

Ciekawym trendem jest pojawienie się kory kamiennej naśladującej naturalną korę drzew iglastych. Efektownym urozmaiceniem ogrodu są sporych rozmiarów głazy otrzymywane z gnejsu. Dzięki szerokiej ofercie zarówno projektanci ogrodów, jak i klienci indywidualni mają prawdziwe pole do popisu, uruchamiając wyobraźnię, mogą oni otrzymać niepowtarzalną kompozycję kamieni i roślin ogrodowych. – Kruszywa ozdobne dają możliwość uzyskania najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych w projektowaniu i tworzeniu ogrodów skalnych, alejek, ścieżek ogrodowych, tarasów, oczek wodnych i kaskad. W historii budownictwa kamienie odegrały bardzo ważną rolę jako jeden z podstawowych surowców budowlanych. Jako materiał solidny, wytrzymały, o dużej trwałości i odporności zarówno na mróz, jak i wysoką temperaturę zyskiwał uznanie ludzi na całym świecie. Te cechy są teraz podstawowym atutem, który przemawia za zastosowaniem kamieni w architekturze ogrodowej – mówi Ł. Węglarz.

Skała wśród zieleni

Dzięki zastosowaniu naturalnych płyt kamiennych, kamieni elewacyjnych otrzymywanych z gnejsu, różnorodnych mozaik można uzyskać niepowtarzalne kompozycje tarasów, ścieżek czy naturalnych schodów ogrodowych oraz dekoracje innych, wybranych przez nas fragmentów przestrzeni działkowej. Na szczególną uwagę zasługuje gnejs. – Gnejs jest to jedna z większych grup skał metamorficznych składający się głownie ze skaleni i kwarcu oraz minerałów pobocznych. Dzięki swojej charakterystycznej strukturze, szarej, lekko połyskującej barwie i pięknej budowie warstwowej znalazł zastosowanie nie tylko jako kruszywo budowlane, ale również jako kruszywo ozdobne do zastosowania w architekturze ogrodowej. W Polsce złoża gnejsu znajdują się na terenach województw dolnośląskiego i małopolskiego, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi na terenach Podkarpacia, gdzie nie występuje on naturalnie – zaznacza Ł. Węglarz.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Potrzebna pomoc w głosowaniu 31.128.9.30 16.04.2015


user
małgocha 83.20.145.176 05.12.2015

Pani Aleksandro, a może jakiś artykuł o trawnikach z rolki? Jestem bardzo ciekawa jakie taki trawnik ma wady i zalety. Ruszamy na wiosnę z urządzeniem ogródka i jest to jedna z opcji, którą rozważamy. Dla jasności chodzi o takie coś jak na przykład na tym filmiku: http://grasslandfarms.pl/realizacje/

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania