Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 323/2017, Niedziela 19 listopada 2017 r., Elżbiety i Seweryna
Opublikowano
Jak rozpoznać objawy niedoboru makroelementów u roślin? cz. 2
Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują wielu składników mineralnych. Gdy zaczyna ich brakować, są obecne w ilościach mniejszych niż wymagany minimalny poziom, roślina zaczyna chorować. Wiele symptomów widocznych na jednym lub wszystkich organach rośliny, możemy zaobserwować gołym okiem.

W tym artykule omówiliśmy objawy mogące wskazywać na niedobory azotu, fosforu i potasu.  W obecnym zajmiemy się niedoborami wapnia i magnezu.

 


Wapń


Odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu podstawowych funkcji życiowych rośliny. Optymalna ilość tego pierwiastka hamuje starzenie się roślin, a w efekcie – generuje większy plon. Niedobór wapnia może się przejawiać różnie, w zależności od gatunku rośliny. Suchą zgnilizną i zwijaniem się liści w przypadku pomidorów i papryki, brunatnieniem liści u warzyw kapustnych, gorzką plamistością podskórną u jabłek czy podatnością na pęknięcia owoców wiśni i czereśni. Do zrównoważenia poziomu wapnia wykorzystujemy saletrę wapniową, stosując ją do dolistnego nawożenia upraw.

 


Magnez


Ten pierwiastek jest budulcem chlorofilu, jednym z podstawowych minerałów warunkujących przeżycie rośliny. Jeśli roślina otrzymuje go za mało, możemy zaobserwować m.in. pojawienie się niewielkich, rdzawo-brązowych lub mętnych, żółtych plamek (na początku pod wierzchołkiem rośliny, z czasem obejmujące coraz większy obszar) oraz ograniczenie kwitnienia rośliny. Pierwsze objawy niedoboru magnezu pojawiają się stosunkowo wcześnie – w ciągu 4 – 6 tygodni wegetacji. Braki magnezu uzupełnimy, stosując siarczan magnezu (5 proc. roztworu siedmiowodnego lub 3 proc. roztworu jednowodnego) – w postaci samodzielnego roztworu wodnego lub wraz z mocznikiem oraz nawozami dolistnymi.

 


     
  


Niedobór makroelementów bezpośrednio wpływających na kondycję roślin może mieć wielorakie przyczyny. To nie tylko brak wiedzy o stosowaniu poszczególnych nawozów, ale także rodzaj gleby, panujące w danym roku warunki pogodowe czy działalność szkodników. Niezależnie od przyczyny osłabienia roślin, warto zawalczyć o przywrócenie im dobrej kondycji poprzez właściwe odżywienie odpowiednimi nawozami.


 
     

 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium