Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Jak rozpoznać objawy niedoboru makroelementów u roślin? Cz. 1
Nagłe więdnięcie, zahamowanie wzrostu, przebarwienia czy słabe kwitnienie to niepokojące objawy u roślin, o które najczęściej obwiniamy szkodniki. Tymczasem zwykle są skutkiem błędów w nawożeniu. Sprawdź, których makroelementów może brakować Twoim okazom.

Stosowanie niewłaściwych proporcji poszczególnych składników nawozowych bądź przenawożenie jednym ze składników może się zdarzyć nie tylko początkującym działkowiczom. Podstawowe makroelementy bezpośrednio wpływające na kondycję roślin to azot, fosfor i potas. Niedobór każdego z nich będzie objawiać się spowolnieniem lub zatrzymaniem wzrostu roślin. A czym poza tym?

 


Azot


Ten pierwiastek jest niezbędny roślinom w fazie wzrostu, w dużej mierze odpowiada także za wybarwienie liści. Jeśli jest go za mało rośliny rosną wolniej lub całkowicie zamierają. Ich liście są niewielkich rozmiarów, bardzo jasne, mogą żółknąć. Przedwczesne drewnienie tkanek łodyg to również objaw niedoboru azotu. Braki azotu najprościej uzupełnić stosując zakwaszający glebę siarczan amonu, gnojówkę z pokrzywy rozcieńczoną wodą (w stosunku 1:10 bądź 1:20 w zależności od nawożonych gatunków).

 


Fosfor


Odpowiada za system korzeniowy roślin, jest gwarantem ich prawidłowego kwitnienia i owocowania. Jeśli roślina dostaje go za mało jej rozrost będzie utrudniony, kwiaty mniej spektakularne, a nasiona mogą się w ogóle nie wykształcić. Usztywnienie i gnicie końcówek liści to kolejny objaw niedoboru, tak samo jak purpurowo-fioletowe plamy na nadziemnych częściach rośliny. Optymalny poziom fosforu przywrócimy stosując odpowiedni nawóz.

 


Potas


Dzięki temu pierwiastkowi rośliny wykształcają odporność na suszę, choroby oraz mrozy. Potas pobudza wytwarzanie nowych pędów i pozytywnie wpływa na krzewienie. Ponadto zapobiega spadkom plonu w pochmurne i chłodne lato. Niedobór potasu objawia się żółtymi przebarwieniami na krawędziach blaszek liści (chloroza), opadaniem liści i gniciem łodyg, więdnięciem roślin. Niedobór potasu negatywnie wpływa na smak warzyw, może prowadzić do ich deformacji. Najskuteczniejszą metodą uzupełnienia niedoborów jest nawożenie powierzchni gleby siarczanem potasu. W uprawie polowej warzyw można wykorzystać również sól potasową (58 – 60 proc.). Najlepsze efekty nawożenia potasem uzyskasz, gdy równomiernie rozsiejesz nawóz na działce i dodatkowo wymieszasz go z glebą na głębokości do 20 cm.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium