Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Wielobarwna oaza. Najlepsze rośliny na balkon południowy
Balkon południowy przez cały dzień skąpany jest w promieniach słońca. To idealne stanowisko dla roślin światłolubnych, które w takich warunkach bujnie się rozwijają i pięknie zakwitają.

Wybór dekoracyjnych gatunków roślin światłolubnych jest olbrzymi. Dzięki ich rozmaitym kolorom i kształtom nasz balkon będzie nie do poznania. Aż do października będzie pięknie ukwiecony.

Popularne gatunki


Szczególnie polecane na balkony południowe (oraz południowo-zachodnie) są petunie i surfinie, pelargonie (rabatowa, bluszczolistna i wielkokwiatowa), nasturcje, aksamitki, lobelie, powojniki czy bratki. Sprawdzą się również: begonia stale kwitnąca, maciejka, nagietek lekarski, scewola, szałwia błyszcząca, heliotrop peruwiański, lantana pospolita czy osteospermum (afrykańska stokrotka). Rośliny liściaste, tj. kapusta ozdobna, komarzyca (plektrantus), starzec popielny, koleus blumego (pokrzywka) czy chmiel japoński, dopełnią kompozycję i ją zharmonizują.

Osteospermum, czyli afrykańska stokrotka.

Największe zagrożenia


Na balkonie południowym słońce operuje najmocniej – szczególnie między godzinami 11 a 16. Jeśli pogoda jest upalna, rośliny są narażone na poparzenia liści i nadmierną utratę wody, a w efekcie – zamieranie. W takich okresach warto zastosować cieniowanie i okryć okazy np. białą agrowłókniną. Konieczne może się okazać również częstsze podlewanie (nawet dwukrotnie w ciągu dnia) oraz zasilanie odpowiednim nawozem (dla roślin balkonowych) raz na 7 –10 dni. Warto pamiętać, że ciemne kolory absorbują promienie słoneczne. Ciemne pojemniki szybko i mocno się nagrzewają, w związku z czym korzenie roślin narażone są na przegrzanie i przesuszanie.

Lantana pospolita.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium