Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Na co uważać przy uprawie malin i jeżyn?
Plantację malin czy jeżyn należy zaplanować rozsądnie. Obydwa gatunki charakteryzują się szybkim i stanowczym rozwojem. Mają tendencję do duszenia okolicznej roślinności, dlatego raczej nie sprawdzą się w niewielkich ogródkach.

Malina i jeżyna nie mają wysokich wymagań glebowych, choć najlepiej rosną na ziemiach żyznych, lekko wilgotnych, kwaśnych. Nie udają się na zbyt suchych i piaszczystych oraz podmokłych. Miejsce nasadzeń powinno być słoneczne. Sadzimy je wczesną wiosną lub późną jesienią. Nie ukorzeniają się głęboko, dlatego należy pamiętać, aby ich korzenie przykryć co najmniej 2 centymetrową warstwą ziemi – dobrze ubitą i obficie podlaną. Pęd sadzonki należy przyciąć 10 do 15 cm nad ziemią. Krzewy sadzone w terminie jesiennym trzeba koniecznie zabezpieczyć przed przemarznięciem (np. przez kopczykowanie, osłonięcie dolnych pędów trzciną lub słomą). Nawożenie obornikiem lub kompostem pomoże uzyskać obfity plon w następnym sezonie.

Cięcie to konieczność

Krzewy malin i jeżyn wymagają corocznego cięcia pędów, które już owocowały. Najlepiej tuż po zbiorze, kiedy są jeszcze ulistnione – to profilaktyczne działanie pomoże zabezpieczyć roślinę przed rozwojem grzybów pasożytniczych. Aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczania się krzewów, w każdym roku warto usunąć również część pędów jednorocznych. Najlepiej zostawić tylko 5 – 7 najsilniejszych, a następnie skrócić je o 1/4 długości  (jeżyny na wysokości 1,6 – 1,8 m). Cięcie pomoże utrzymać odpowiednią siłę wzrostu oraz zapewnia obfite owocowanie krzewów w roku następnym.

Uwaga na choroby i szkodniki

Jeśli zauważymy, że liście malin lub jeżyn kurczą się i fałdują, pojawiły się na nich jaśniejsze plamy może to oznaczać, że zostały zaatakowane przez wirusy. Chore rośliny trzeba w całości usuwać. Szarofioletowe plamy na dolnych częściach tegorocznych pędów, mogą oznaczać wywołaną przez grzyby chorobę zwaną zamieraniem pędów. Porażone gałązki należy niezwłocznie wyciąć, a następnie spalić lub zakopać. Zagrożenie dla naszej plantacji niosą również szkodniki, wśród których prym wiedzie kistnik malinowiec. Krzewy chronimy przed nim, stosując odpowiednie opryski.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium