Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Nawozy naturalne: jak zrobić nawóz zielony?
Nawozy zielone pełnią ważną rolę w rolnictwie ekologicznym, ale sprawdzą się również w amatorskiej uprawie warzyw na działce. To skuteczny, w pełni naturalny sposób na poprawę struktury i żyzności gleby.
Najlepsze na nawóz zielony są szybko i bujnie rosnące rośliny z rodziny motylkowatych.
Rośliny na nawóz zielony, wysiane i przekopane w odpowiednim terminie, z jednej strony dostarczają organiczną masę zieloną wzbogacającą podłoże w cenne mikro- oraz makroskładniki, a z drugiej – chronią glebę przed nadmiernym rozwojem chwastów i zapobiegają jej erozji. Gleby ciężkie stają się rozluźnione, lepiej napowietrzone i bardziej przepuszczalne. Piaszczyste są z kolei chronione przed rozwiewaniem podczas silnych podmuchów wiatru.

Polecane roślinyNajlepsze na nawóz zielony są szybko i bujnie rosnące rośliny z rodziny motylkowatych (bobowate, strączkowe). Posiadają zdolność wiązania w swoich tkankach azotu atmosferycznego, który po ich obumarciu i rozkładzie przedostaje się do podłoża.
Cenione z tej grupy są zwłaszcza jednoroczne łubiny, groch polny (peluszka), wyka jara. Żyto, owies, czy gorczyca biała polecane są ze względu na dobrze rozwinięty, sięgający głęboko system korzeniowy. Dzięki niemu gleba będzie lepiej spulchniona, a cenne składniki z jej głębokich warstw zostaną przetransportowane bliżej powierzchni, gdzie zostaną ponownie wykorzystane przez rośliny uprawne czy ogrodowe.

Kiedy i gdzie wysiewać?


Rośliny na nawóz zielony możemy posiać wszędzie, gdzie to możliwe. Na rabatach po roślinach jednorocznych, w warzywniku po zbiorze warzyw albo w miejscach do tej pory niezagospodarowanych. Najdogodniejszym terminem na wysiew są letnie miesiące (lipiec sierpień, początek września), już po zbiorze plonu głównego. Rośliny zdążą się dostatecznie rozwinąć przed nadejściem jesiennych chłodów. Kiedy osiągną swój maksymalny rozmiar, należy przekopać je z podłożem – do tego czasu nie będą wymagać praktycznie żadnej pielęgnacji. Gatunki jare przekopuje się zazwyczaj jesienią, przed nadejściem przymrozków. Oziminy można natomiast pozostawić do wiosny następnego roku i dopiero wtedy zastosować jako nawozy zielone.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium