Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Jakie rośliny dwuletnie wysiewamy w czerwcu?
Skromne stokrotki, kolorowe bratki, dostojne malwy czy urocze niezapominajki to tylko niektóre z roślin dwuletnich, które możemy wysiewać w nadchodzącym miesiącu. Jesienią przesadzimy je na miejsca stałe, gdzie w pierwszym roku uprawy wypuszczą liście, a w kolejnym będą cieszyć oko pięknymi kwiatami.
Po siewie rośliny należy regularnie nawadniać, odchwaszczać i pikować. W pierwszych tygodniach nie zaleca się natomiast nawożenia. Do popularnych gatunków roślin dwuletnich wysiewanych w czerwcu należą:

Malwy
Idealne na wysokie rabaty, jako dekoracje ogrodzeń, ścian, murów. Wysiane do inspektu, rozsadnika czy doniczek efektywnie kiełkują. Kiedy siewki wytworzą 2 – 3 listki, możemy przenieść je w miejsce stałe. Sadzić w odległości co najmniej 30 cm od siebie.

Naparstnice purpurowe
Nie ustępują urodą malwom. Wysokie i smukłe pięknie prezentują się w ogrodach wiejskich i angielskich. Wysiewamy je na rozsadnik w pierwszej połowie czerwca, a gdy wzejdą, pikujemy lub przerywamy siewki. Na miejsca stałe przenosimy od września do października.

Niezapominajki
O drobnych, niebieskich kwiatach dodadzą uroku każdej kompozycji ogrodowej. Wysiewamy je do rozsadnika. Po miesiącu sadzonki należy przepikować, a gdy zaczną tworzyć kępki, przenosimy je na miejsca stałe.

Dzwonki ogrodowe
Kształtem i kolorami kwiatostanów zachwycają niejednego miłośnika ogrodowych bylin. Możemy je wysiewać do końca czerwca do rozsadnika lub inspektu. Siewki przesadzamy na miejsce stałe w sierpniu, wrześniu lub wiosną następnego roku.

Goździki brodate
Kilka tygodni po siewie należy koniecznie przepikować (najlepiej, kiedy mają 3 – 4 pary listków). Na rabatę przenosimy je we wrześniu lub w kwietniu następnego roku.
Stokrotki i lak pospolity rozmnażamy z nasion wysiewanych w czerwcu do rozsadnika. Na rabaty przenosimy je jesienią – stokrotki we wrześni, z lakiem możemy poczekać do października. Bratki możemy wysiewać przez większą część roku – te wysiane w czerwcu jako jedne z nielicznych zakwitną już jesienią tego samego roku. Należy je regularnie nawozić (co 2 tygodnie) i chronić przed przymarzaniem, okrywając np. gałązkami jedliny.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
MARYNIKA 79.184.163.143 06.06.2017

WYPADAŁOBY ZNAĆ KWIATY, O KTÓRYCH SIE PISZE. NIEBIESKIE DLUGIE KOBY TO OSTRÓŻKI, A NIE NAPARSTNICE (W DODATKU NIE SĄ PURPUROWE), A ORLIKI TO NIE DZWONKI.nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium