Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 349/2017, Piątek 15 grudnia 2017 r., Celiny i Waleriana
Opublikowano
Kolorowe bratki na balkonie i w ogródku
Popularne wielobarwne bratki chętnie sadzimy na kwiatowych rabatach czy w donicach zdobiących nasze tarasy i balkony. Kwitną długo, są niedrogie i łatwe w utrzymaniu oraz pielęgnacji – poradzą sobie z nimi nawet początkujący ogrodnicy-amatorzy.

Bratek, czyli fiołek ogrodowy, jaki dziś znamy, powstał w XIX wieku w wyniku krzyżowania ze sobą dziko rosnących fiołków – żółtego, trójbarwnego, rogatego i ałtajskiego. Od tego czasu powstało setki, jeśli nie tysiące jego rozmaitych odmian, które różnią się między sobą kolorem, pokrojem czy kształtem płatków. Tym, co je ze sobą łączy, jest budowa kwiatu z jednym zawsze największym płatkiem u dołu oraz zdobiące je charakterystyczne plamki czy kreseczki przypominające kwiatowe buźki.

Stanowisko

Bratki lubią umiarkowane słońce. Dlatego najlepsze są stanowiska od wschodu lub zachodu, w lekkim półcieniu – tam rośliny będą kwitły najdłużej i najpiękniej. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, a jeśli sadzimy bratki w pojemnikach, na ich dnie powinna się obowiązkowo znaleźć warstwa drenująca, np. z keramzytu.

W zależności od odmiany bratki rosną na wysokość od ok. 10 cm do maksymalnie 25 cm.  Zazwyczaj mają zwarty pokrój, choć w okresie kwitnienia mogą się nieco rozrastać. Dlatego każda roślina powinna mieć wokół siebie około 15 cm wolnej przestrzeni. Jeśli kupiliśmy gotowe sadzonki bratków, jak najszybciej powinniśmy przesadzić je w miejsce docelowe.

 

Pielęgnacja

Bratki nie wymagają nawożenia, w zupełności wystarczą im składniki zawarte w ziemi, w której rosną. Kluczowe w uprawie bratków jest natomiast ich regularne podlewanie. Nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża może się skończyć źle dla rośliny. Zabieg wykonujemy rano lub wieczorem, tak, aby ziemia była stale lekko wilgotna (ale nie mokra). Powinniśmy uważać, aby nie zmoczyć liści ani kwiatów, gdyż bratki są wrażliwe na choroby. O tym, że rośliny chorują, mogą świadczyć żółtawe lub brązowe plamy czy cętki na liściach, białawy nalot (mączniak rzekomy) albo porastająca je pajęczynka (przędziorki). W takiej sytuacji należy spryskać roślinę odpowiednim środkiem: grzybo- lub szkodnikobójczym.

Bratki to wdzięczne kwiaty. Pięknie rosną w gruncie, a w pojemnikach na balkonach czy na tarasach radzą sobie równie dobrze.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium