Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Intensywny maj w ogrodzie ozdobnym
Piękny maj, kwietny maj… W tym miesiącu przyroda w pełni budzi się do życia. Możemy się cieszyć soczystą zielenią traw, bujnie kwitnącym bzem i konwaliami, tulipanami, bratkami. To także czas intensywnych prac w ogrodzie – na szczęście na ich efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Przycinamy, czyścimy, usuwamy


Przekwitłe kwiatostany zabierają sporo uroku naszym okazom, dlatego należy je usuwać. Zabieg ten szczególnie warto wykonać w przypadku bzów czy azalii, a pod koniec maja – różaneczników. W tym miesiącu ogławiamy również tulipany, szachownice, hiacynty, narcyzy, cebulice. Po przekwitnięciu przycinamy pędy krzewów ozdobnych (np. porzeczki alpejskiej, tawuły szarej, migdałka trójklapowego), a rośliny zasilamy nawozami dedykowanymi, wieloskładnikowymi lub kompostem. Młode pędy chronimy przed ślimakami, które w maju zaczynają żerować. Polecanym przez doświadczonych ogrodników sposobem jest rozsypanie ostrego żwirku lub popiołu.


Sadzimy i siejemy


Na początku maja do gruntu sadzimy cebule i bulwy, m.in.: begonii, mieczyków, zawilców. Siejemy łubin, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, portulakę, dimorfotekę. Jeśli nie zdążyliśmy do tej pory, ciągle możemy wysiać groszek pachnący, nagietek, ostróżkę, maciejkę, słoneczniki.

W drugiej połowie miesiąca sadzimy m.in. dalie i pacioreczniki. Kwiaty kwitnące latem (np. malwy, lobelie, goździki brodate, naparstnice, dzwonki) warto wsadzać do gruntu dopiero po zimnych ogrodnikach, aby mieć pewność, że nie zmarzną. Jeśli nie przygotowaliśmy ich rozsady samodzielnie, sklepy ogrodnicze oferują teraz spory wybór roślin ozdobnych.

W maju wysiewamy m.in. maciejkę.

Podlewamy i ściółkujemy


Świeżo posadzone oraz słabo i płytko korzeniące się rośliny ozdobne (np. peonie, różaneczniki, hortensje) ściółkujemy korą sosnową na wysokość ok. 5 cm. Zanim rozłożymy korę, warto dobrze nawilżyć glebę. Jeśli pogoda będzie ciepła i sucha, konieczne może się okazać podlewanie bylin na rabatach (od połowy maja). Problemy z niedoborem wody mogą się pojawiać zwłaszcza w ogrodach, na glebie lekkiej i przepuszczalnej.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Chcesz dodać własne ogłoszenie?
Wybierz wydanie papierowe lub online. Dotrzyj do 100 000 czytelników szybko i łatwo.
Dodaj ogłoszenie
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania