Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Jagoda kamczacka – niedoceniany skarb
Jagoda kamczacka to krzew długowieczny, łatwy w uprawie, dekoracyjny i wytrzymały. Niestraszne jej susze, mrozy ani szkodniki. Ma zwarty, kulisty pokrój, dekoracyjne liście, a w okresie kwitnienia – delikatne, kremowo-żółte kwiaty. Co ważne – jego owoce to witaminowo-mineralna bomba! W smaku przypominają nasze rodzime leśne jagody i pojawiają się już w połowie maja.
Jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.) to odmiana wiciokrzewu sinego. W Polsce znana również pod nazwami suchodrzew jadalny i wiciokrzew kamczacki.

Ojczyzną jagody kamczackiej są północno-wschodnie rejony Azji, gdzie od dawna ceniona jest za zbawienne działanie na zdrowie człowieka. Dzięki bogactwu witamin, antyoksydantów i polifenoli charakterystyczne, nieco wydłużone granatowo-fioletowe owoce mają unikalne właściwości odżywcze – wspomagają usuwanie toksyn, obniżają ciśnienie i stabilizują poziom cholesterolu. Działają przeciwzapalnie, wspierając organizm w walce z wirusami i bakteriami. Specjaliści zalecają włączenie ich do codziennej diety osób zagrożonych cukrzycą i otyłością.

Kremowo-żółte, lekko pachnące, miododajne kwiaty jagody kamczackiej pojawiają się już w połowie kwietnia.

 Odporna i długowieczna


Jagoda kamczacka rośnie dobrze niemal wszędzie. Toleruje większość podłoży (pH 5,5 – 6,5), choć na glebie suchej i piaszczystej może wymagać regularnego nawadniania. Preferuje miejsca nasłonecznione i ciepłe, umiarkowanie wilgotne. Krzewy jagody kamczackiej są wytrzymałe na susze i silne mrozy (nawet do minus 35 st. C). Kwiaty, które pojawiają się już w kwietniu, wytrzymują przymrozki nawet do minus 6 st. C. Może być uprawiana i owocować nawet do 40 lat.


Nie lubi samotności


Jagoda kamczacka jest rośliną obcopylną, co oznacza, że do dobrego zapylenia i owocowania potrzebuje towarzystwa innych krzaczków. Pojedynczy krzew też będzie owocował, ale znacznie słabiej. Najlepiej sadzić krzewy różnych odmian, w odległościach co 1 – 1,5 metra wiosną lub jesienią. Po wsadzeniu do gleby sadzonkę należy obficie podlać. Ziemię wokół roślin dobrze jest wyściółkować, na przykład drobną korą lub przekompostowanymi trocinami. Jagoda kamczacka nie wymaga stosowania środków ochrony roślin. Jest także odporna na zanieczyszczenia powietrza.
Polecane odmiany


Wyjątkowo smaczne owoce wydają odmiany kanadyjskie, tj.: Borealis, Aurora, Honeybee, a także rosyjskie – Vostorg, Morena, Streżewczanka, Docz' Velikan, Baczkarskij Velikan.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium